6 Şubat asrın felaketi depremi sonrasında Ülkemizde hasar gören önemli yapı taşlarından bir tanesi de Eğitim olmuştu.

Yaşanan felaket sonrasında Kahramanmaraş'ta eğitime ara verilmiş ve öncelik olarak evini kaybeden insanlar için konteyner kentler yapılmıştı.

Dulkadiroğlu İlçesinde, istasyon mahallesinde Hanefi Mahçiçek stadyumu arkasında bulunan Baykar, Şirikcioğlu ve Arkas konteyner kentlerinde yaşamına devam eden çocuklar için Ülkü konteyner Kent İlkokul ve Ortaokulu 401 kişilik öğrenci sayısı ile Eğitimin açıldığı günden bu yana hizmet vermektedir. 

Okulda ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 401 öğrenciye eğitim öğretim imkânı sağlanmaktadır.

Kanal Maraş ekibi olarak okulda yaptığımız ziyaret sürecinde açıklamalarda bulunan Ülkü konteyner Kent Okulu Müdürü Ahmet Bereket, "Malumunuz üzere 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem sonrası Devletimiz tüm imkanlarını seferber ederek yaraları sarmaya çalıştı ve sarmaya çalışıyor. Bizlerde eğitim öğretim amacı ile yaraları sarmak için Dulkadiroğlı ilçesi, istasyon mahallesinde, Hanefi Mahçiçek stadyumu arkasında bağımsız bir okul açtık. Ülkü konteyner kent ilk ve orta okulu. Okulumuzda ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 401 öğrencimizi eğitim öğretim imkanı sağlıyoruz. Okulumuzun sınıfları 2 konteynırın birleşimi ile 42 metrekare bir eğitim öğretim ortamı oluşturduk. Ve bu oluşturduğumuz sınıflarda ise tüm materyalleri sağladık hatta 2 hafta sonra akıllı tahtalarımızda gelerek o eski betonarme yapılardan hiç bir fark kalmak sızın hatta daha iyi imkanlar sağlayarak eğitim öğretimimizi oluşturuyoruz ve devam ettiriyoruz. Bu süreçte çalışan tüm işçilerimiz, ustalarımız, emek yapan öğretmenlerimiz, müdürlerimiz ve makam sahibi büyüklerimizin emekleri geçti. Bu süreç 3 aydan fazla bir süreç oldu. Eğitim öğretimimizin inşallah sonra da meyvelerini alacağız" ifadelerini kullandı.