İYİ Parti ve CHP tarafından ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi.

Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle İYİ Parti Kahramanmaraş'ta basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, İYİ Parti Kahramanmaraş Kadın Politikaları Başkanı Avukat Çiğdem Kekeç, İYİ Parti Kadın Kolları, CHP Kadın Kolları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kadınlar açtıkları pankartlarla kadına yönelik şiddeti kınadı.

İYİ Parti Kahramanmaraş Kadın Politikaları Başkanı Avukat Çiğdem Kekeç, "Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslarası Mücadele Günü. Kadınlarımız, çocuklarımız ve genç kızlarımız evlerde, sokaklarda, okullarda ve iş yerlerinde şiddetin her türlüsüne maruz kalıyor. Şiddet babadan oğula geçiyor. Mağduriyet anneden kıza geçiyor. Şiddet nesilden nesile taşınıyor. Neredeyse her gün birden fazla kadın, her yıl 400 kadın canice katlediliyor. Bunlar adliyeye yansıyan rakamlar faili meçhul cinayetler, şüpheli ölümler, intihar süsü verilen cinayetler bu sayıdan çok daha fazla biz bu züllüme karşı susmayacağız, haykıracağız. Artık sokağa çıktığımız da ölüm korkusuyla arkamızı kolluyoruz. Katiller içimizde, katiller sayısız sabıkalı, katiller şizofren. Bu ülkede her gün kadınlar katlediliyor. Kadına yönelik şiddete göz yumuluyor. Failler aklanıyor, serbest bırakılıyor. Şiddete teşviki artıran bu sistem her geçen gün kadınların canına mâl oluyor, ayakta durmaya çalışırken bir de hayatta kalmaya çalışır olduk. Artık YETER! İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiler. 6284 sayılı yasayı değiştirdiler. Peki ne oldu biliyor musunuz? Yakın tarihte Başak Cengiz kardeşimiz öldürüldü, henüz 28 yaşındaydı daha hayatının baharındaydı, samuray kılıcıyla sokak ortasında tanımadığı bir cani tarafından öldürüldü. Niçin? Savunmasız olduğu için. Sonra Hanife Değirmenci iki çocuk annesiydi, boşanma aşamasında ki kocası tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü. Ardından Gülsüm Yarış, Selime Pişkin, Senem Kafalı, Nurdan Budak, Şahinder Karakulak, Sultan Karabulut, Meral Naz. 15 Kasım Neslihan Kaya boğazı kesilerek öldürüldü, iki çocuğu ortada kaldı. 16 Kasım Sahra Gizem Aksu otomobilin altında 80 metre sürüklenerek öldürüldü. 17 Kasım Songül Değirmenci boğularak öldürüldü. 19 Kasım Zeynep daha 19 yaşındaydı otoparkta defalarca bıçaklanarak öldürüldü. 21 Kasım Şahibe Altıntaş eşi tarafından dövülerek öldürüldü. Ayşegül Aydın ve diğerleri. 10 günde 15 kadın cinayeti işlendi. Bugün 25 Kasım bu kadın katliamlarının sorumlularına soruyorum SIRA HANGİMİZDE?" dedi.

İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ise, "Bugün matem günümü bilmiyoruz ancak saygı ve sevginin artmasını istediğimiz bir gün. Bugün cesaretle, sevginin ayırt edilebileceği bir gün. Bugün kadınlara uygulanan zulmün, işkencenin ve maalesef cinayetlerin nasıl son bulacağını düşüneceğimiz belki de bir gün. Bugün hep beraber kadına karşı şiddetle mücadeleye başlayacağımız ilk gün. Kadın politikalar başkanımız isimlerden bahsetti, bu isimler belki bazılarına göre sadece isimdi ancak onlar kimilerinin kızı, kimilerinin annesi, kimilerinin teyzesi kimilerinin halası ve daha da önemlisi hepimizin Türk milletinin birer kardeşiydi. Hepsi canice katledildi, hepsi işkenceye uğradı hem de sadece sinirine hâkim olamayan ne olduğunu bilemediğimiz yaratıklar tarafından katledildiler, işkenceye uğradılar. Burada toplanmamızın sebebi kadına uygulanan şiddetin bir an önce son bulması. Şu an ki mevcut hükûmet İstanbul Sözleşmesi adında bir sözleşme hazırladı bunu tüm uluslararası kamuoyunda anlattı ve yüzlerce ülke bu sözleşmeye gelip üye oldu herkes imza attı ama cinayetler artıkça bu sözleşme yüzüne oluyor diyerek sözleşmeden çekildiler. Bugün o sözleşmeden çekildiğimiz için cinayet sayısı mı azaldı? Bu ve bunun gibi sorunları çözecek olanlar ailelerdir. Öncelikle erkeklerdir. Bu şiddetin çözümü evlerimizde erkek çocuklarımızı eğiterek başlar. Uluslararası şiddetle mücadele günümüzde şunu hatırlatmak istiyorum. Kıymetli kardeşlerim hepimiz sinirli olabiliriz, gün hepimizi gerebilir, anlayışsız olabiliriz, konuşamayabiliriz. Sinirlendin mi?  Defol git o evden, çık git o sokaktan ama şiddet uygulama. Bunun çözümü o değil, mahkemelerimiz, karakollarımız var git oralara başvur. Evet bu ülkede adalet geç tecelli ediyor ama sonunda öyle ya da böyle bir hak veriliyor sana, o hakkını ara ama şiddetten uzak dur. Biz kadın genel başkanı olan bir siyasi partinin neferleriyiz burada kadınlarımızla beraber hep beraber haykırıyoruz ŞİDDETE SON VER." diye konuştu.