Kadına yönelik taciz, tecavüz ve her türlü şiddetin son bulması bir yana, aksine gün geçtikçe bu eylemler daha çok ve durdurulamaz hale geliyor.

Bugün yaşadığımız ülkede, “Neden bu kadar çok arttı?” sorusunun nedenini toplum içinde dile getirmek 10 yıl hapisten başlıyor

Bu olayların temel nedeni ise yapılan araştırmlara göre “bilinçsizlik” olarak görülüyor. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü yaklaşırken kadınlarla toplumun en büyük sorunlardan biri.

Kahramanmaraş Barosu ise kadına şiddet oranını düşürmek için mahalle mahalle gezerek kadınları bilgilendiriyor.

Bu kapsamda mahalle toplantılarının ilki Yörükselim Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Muhtarlık binası önünde gerçekleştirilen toplantıya çevredeki kadınlarla birilikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplantıda Kahramanmaraş Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Aysın Bilginer, kadına yönelik olarak yapılan şiddet hakkında konuşma yaptı. 

Bilginer yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Ükemizde kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalar sıfır tolerans ilkesi ile çok geniş bir yelpazede kamu sivil ve tüm tarafların kapsamlı İşbirliği ve ortak çabalar ile yürütülmektedir. Bizde Kahramanmaraş Barosu olarak çalışmalara katkı ve destek vermekteyiz. Özellikle İçişleri Bakanlığı tarafından şiddete maruz kalan kadınlarımızın, güvenlik güçlerine kolayca ulaşabilmesi ve hızlı bir şekilde kendilerine yardım edebilmesi amacıyla kadına destek uygulaması, kadına karşı şiddetle mücadelede önemli bir yer tutmaktadır. Kahramanmaraş Barosu Kadın Hakları Komisyonu muzun çalışmaları kapsamında bugün kadınlarımızın sorunlarının paylaşıldığı, maruz kaldıkları haksızlıklar karşısında başvuracakları kurum ve kuruluşlar, kolluk kuvvetleri ve acil durum uygulamaları hakkında bilgilendirme yaparak, kadınlarımızın yaşadığı her türlü şiddetle yanlarında olduğumuzu, bildirmek adına kadınlarımızla iletişim kurmayı amaçladık."

Yörükselim Mahallesi Muhtarı Akif Neşnat ve Serintepe Mahallesi Muhtarı Ramazan Gürbak toplantıda kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan konu hakkında hakkında bilgiler aktardılar.