Kahramanmaraş'ta, Turan İlkokulu'nun öncülüğünde gerçekleştirilen ve büyük bir duyarlılıkla karşılanan "Her Şehide Bir İlmek" projesi, şehitlerimizin aziz hatıralarına olan vefa borcumuzu yerine getirmek adına hayata geçirildi. Bu anlamlı projeye Kahramanmaraş'ta görev yapan basın mensupları da destek vererek birer ilmek attılar.

18 Mart'ta şehrimizde sergilenecek olan bayrak, şehitlerimizin kahramanlığını ve vatan sevgisini simgeliyor. Ardından ise bu bayrak, önemli bir tarihi mekân olan Çanakkale Gelibolu Şehitlik Müzesi'ne hediye edilecek ve orada sergilenecek. Bu, şehitlerimizin hatırasını yaşatmak ve onların fedakarlıklarını sonsuza kadar anmak adına yapılan anlamlı bir jest olarak nitelendiriliyor.

Program kapsamında açıklamalara bulunana Turan İlkokulu Müdürü Bekir Özçelik "Bizim çıkış hedefimiz bayrakla birliktelik. Türk milletinin çok büyük değerleri var.
Ama bunlardan en büyük değerimiz Şehit şühedanın kanlarıyla oluşan bayrağımızdır. Biz bu kampanyaya bu projeye başlarken hedefimiz vatanın milleti uğruna Şehit şüheda'yı anmak, anımsamak.

Benim çok katıldığım bir söz vardır ‘Şehit vurulunca değil unutulunca ölür’ bir şehitlere tekrar bir insanların algısını açmak, eğer biz burada Benimle şu anda röportaj yapıyorsanız birileri bu toprağı kanın akıttığı içindir. Biz burada toplandıysak birileri çocuklarından vazgeçtiği içindir, sevdalarından vazgeçtiği içindir.
Biz de Ahde vefa'mızı Turan'ın kokulu olarak göstermek adına iki buçuk ay önceden yola çıktık. Dedik ki her şeyi de bir ilmek ilmeğinizi atın her ilmeğimiz bir şehidi anımsatsın, Arkasından da fatihasını okuyun.

Ayırmadan 7'den 77'ye ekip olarak her gün sabah 8.30, 9.00'da Okul aile bildiğim ile birlikte mutlaka iki öğretmenin hiç öğretmenle birlikte arabalarımıza biniyoruz kendi imkanlarımızla hiçbir yerden yardım almadan ve Köy kent şehit ailelerinin bir çoğuna ulaştık Aileleri derneği vasıtasıyla şu ana kadar 10.000'i geçtik 11.000'e doğru koşuyoruz. Allah kısmet ederse Kahramanmaraş'ta bu sayıyı 30-40 bile çıkartmayı düşünüyoruz Bu bayrağımız 1915'te Çanakkale Savaşı'nda 253.000 şehidimiz günümüze kadar 1915'ten günümüze kadar 415.000 şehidimiz adına ve Kahramanmaraş depreminde kaybettiğimiz canlılar adına öğrenen bir gaye.

Unutmamak, unutursak Kalbimiz kurusun.

Televizyonda Şehit cenazelerini bir dakika izleyip Gözlerimiz buğulanıp kalmayacağız unutmayacağız unutturmayacağız.

Hedefimiz Allah kısmet ederse 18 Mart'ta şehrimizde sergilenecek ve Gelibolu Şehitlik müzesine bayrağımız hediye olacak.
kahramanmaraş'ımız adına ilelebet orada kalacak"
dedi.