Depremden etkilenen bölgelerdeki kamu görevlilerine tazminat ve fazla mesai ücretlerinin ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri ile Adana ilinin Çukurova, Ceyhan, Seyhan, Kozan ve Yüreğir ilçeleri, Diyarbakır ilinin Bağlar, Bismil, Çermik, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçeleri, Elazığ ilinin merkez, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu ilçelerinde sürekli görevle fiilen çalışan, Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Yükseköğretim Personel Kanunu'na tabi personele, kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli ve geçici işçi olarak çalıştırılan personele, kanun hükmünde kararname (KHK) ve diğer mevzuat uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılan personele, ilgili mevzuatı uyarınca istihdam edilen diğer personele 2 Şubat'tan itibaren 6 ay süreyle 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ödenecek.

tazminat-10

KiMLER YARARLANACAK?

Depremle ilgili işler için belirlenen alan içindeki yerlere geçici görevlendirmeler için de tazminat verilecektir. Tazminattan her iki eşin de ayrı ayrı yararlanması halinde bu miktarın %75'i her iki eşe de ödenir. Tazminat, damga vergisi dışında herhangi bir vergi veya kesinti olmaksızın, fiili hizmet süresi ile orantılı olarak ay sonunda ödenecektir.

2 KATI FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ OLARAK ÖDENECEK

Ayrıca, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde, 6 Şubat'tan itibaren 6 Aylık bir süre için, yılda saatte 90 saati geçmemek üzere fazla mesai ücreti ödenecek. İşletme Bütçe Kanununda öngörülen fazla çalışma ücretlerinin iki katı fazla çalışma ücreti olarak ödenecek. Fazla çalışma ücreti ile geçici olarak görev yapan personele ödenecek tazminat, AFAD ile ilgili Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun'un ilgili maddesi çerçevesinde ve ilgili valiliklerce açılan özel hesaptan karşılanacak.

Editör: Serkan KARAASLAN