Kahramanmaraş'ta ev sahibinin kendi adına olan abonelikleri kapatarak kiracısını evden çıkarmaya çalışmasıyla ilgili dava sonuçlandı. Mahkeme, kiracının abonelikleri kendi adına almasını ve kiraya devam etmesine karar verdi.

Dava, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde yaşayan bir kiracının, ev sahibinin kiracı ile arasında abonelik ve kira sözleşmesi olamamasına dayanarak  kendi adına olan elektrik,su,doğalgaz aboneliklerini kapatması üzerine açtığı dava ile başladı.

Kiracı,ev sahinin abonelikleri kapatması nedeniyle mağdur olduğunu, kendi üzerinde abonelik olmaması ve ev sahibiyle sözleşme yapmamamız ev sahibi tarafından fırsat bilinmesi üzerine  dava açtığını belirtti.

Ev sahibi ise, depremden dolayı kiracı olduğu eve ihtiyacım vardır, bir an önce evin tahliye talep ederim dedi.

Kahramanmaraş 3. Sulh mahkemesi'nde görülen davada, mahkeme kiracının abonelikleri kendi adına almasına ve kiraya devam etmesine karar verdi. Mahkeme, ev sahibinin kiracının aboneliklerini kapatmasının hukuka aykırı olduğunu hükmetti.

Kararın , ev sahiplerinin kendi adına aboneliği olan kiracıları çıkarmaya yönelik girişimlerine karşı önemli bir emsal teşkil etmesi bekleniyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Avukat Nedim Okan Gümüştakım kararın, ev sahiplerinin kiracıları çıkarmak için başvurduğu hukuka aykırı yöntemlerin önüne geçecek bir karar olduğunu söyledi.

Gümüştakım, "Ev sahiplerinin olduğu kadar kiracılarında hakları vardır, önemli olan herkesin meşru çerçevede hakkına erişmesidir. Bu karar ev sahiplerinin kiracıları çıkarmak için başvurdukları hukuka aykırı yöntemlerin önüne geçecek bir karardır. Ev sahipleri, kiracıları çıkarmak için abonelikleri kapatmak, kirayı artırarak kabul ettirmek gibi yöntemlere başvurmaktadır, bu yöntemlerin hukuka aykırı olduğunu ortaya koymuştur"dedi.