Beceriksizlik, kibir abideliği ve liyakatsiz kadronun merkez üssü olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde şimdi de dünür torpilinin döndüğü öne sürüldü. Çevre ve Şehriclik Bakanı Mehmet Özhaseki ile geçen haftalarda söz tatlısı yine Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün, “Adayımız Sensin” sözünü de aldığı öne sürüldü.

BİZ HİZMET İSTİYORUZ!

10 ay önce asrın felaketini yaşayan Kahramanmaraş’ta tek bir hizmet üretemeyen, tek hizmeti İktidarın gücü ile şehre gelen bakanları ağırlamak ve temsil giderlerinden, HDP’li vekillere gıda kolisi göndermek olan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün, şehrin sorunlarına kulaklarını tıkayarak, ikinci kez 5 yıl daha Büyükşehir Belediyesi'nin koltuğunda oturmak istediği ortaya çıktı.

TAMAM HİZMET YAPSAYDINIZ SAYIN BAŞKANIM BU SUSUZLUK NE OLACAK MESELA!

Şehri kıran derin susuzluk sorunun da DSİ’ye yüklediği ortaya çıkan Hayrettin Güngör’ün kayıp kaçak oranlarını hesaba katmadığı da ortaya çıktı.

Yağmur yağmasa bile 100 yıl kendi kendine suyu yetebilen dünyada ikinci şehir olan Kahramanmaraş’ta, ana ve ara arterlere su taşıyan boruların kayıp kaçak oranlarının yüzde 80’lere kadar çıkması derin kuraklık ile birleşince vatandaşa su kesintisi olarak geri dönüyor.

Göreve geldiği 2019 tarihinden itibaren hizmet noktasında geride kalan Başkan Güngör, deprem sonrası yaşanan canlı yayın kazaları ve TBMM'deki koli gönderme olaylarıyla adını duyurmuştu. Şimdi ise yerel seçimlerin yaklaşması, Güngör'ü şehirdeki su sorununu çözmeye yönlendirdi.

KAYIP KAÇAK SORUNUYLA TEHLİKEYE GİREBİLİR!

Ancak, vatandaşa hizmet ettiği iddia edilen Güngör'ün, seçim öncesinde yeraltı ve kayıp kaçak sorununu çözmeden DSİ'ye KASKİ tarafından müracaat edilerek depolara içme suyu şebekesi çektirme projesi eleştirilere neden oluyor. Bu hamle, beklentilerin altında kalması durumunda hayal kırıklığına yol açabilir. Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından oluşan su sorunlarına çözüm bulma amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan içme suyu projesi, Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) tarafından yaşanan kayıp kaçak sorunları nedeniyle tehlikeye girebilir.

SU KESİNTİLERİNE NEDEN OLUYOR

Deprem felaketinin hemen ardından DSİ, Kahramanmaraş genelinde 40 adet kuyu açarak içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamayı hedefledi. Ancak, bu kuyuların KASKİ'ye bağlı depolara bağlanması planlanırken, depremden önce yüzde 50’nin üzerinde olan kayıp kaçak oranının deprem sonrasında yüzde 75 civarına çıkması sorunu derinleştirdi.

Su kaybının büyük bir kısmı yerin altında kayboluyor ve bu durum nedeniyle yeni vatandaşlara su hizmeti götürülmeden önce büyük miktarlarda su kaybı yaşanıyor. Bu durum, zorunlu su kesintilerine neden oluyor.

MİLYONLUK YATIRIM BOŞA GİDEBİLİR!

KASKİ'nin kayıp kaçak sorununa çözüm getirmemesi durumunda, DSİ'nin 150 milyon TL'lik yatırımının boşa gitme riski ortaya çıkıyor. DSİ'nin içme suyu projesi 20 Ekim 2023 tarihinde başlamış olup, 30 Ocak 2024 tarihinde tamamlanması planlanıyor. Ancak, proje tamamlandığında kayıp kaçak oranının yüksek seviyede devam etmesi durumunda, Kahramanmaraş'ta su sorunu devam edebilir. DSİ'nin Kahramanmaraş'ta gerçekleştirdiği içme suyu projesi, KASKİ'nin alt yapı sorunları nedeniyle etkisiz kalabilir.

SORUN DAHA DA DERİNLEŞEBİLİR!

Kahramanmaraşlılar olarak DSİ'nin yatırımının boşa gitmemesi ve yaşanan su sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması için KASKİ'nin kayıp kaçak sorununa odaklanması gerekmektedir. Aksi takdirde, deprem sonrası yapılan bu önemli yatırımın gereği gibi değerlendirilememesi Kahramanmaraş'ın su sorunlarını daha da derinleştirebilir.

Kanal Maraş olarak uyarıyoruz..!