Kahramanmaraş-Kayseri yolunun 40. km’sinde yer alan arkeoloji ve doğal sit alanı olarak tescil edilen Döngel Mağaraları, tarihten günümüze izler taşımaktadır. Hem doğal mesire alanı hem de tarih öncesi çağlara ait açık müze konumunda olan Döngel Mağaraları, ziyaretçilerin ilgi ve alakasını çekmektedir. 

Yeşilgöz Obruğu’ndan çıkan su 6 km boyunca Tekir’in geniş düzlüğünde menderesler oluşturup akar. Düzlüğün sonunda Döngel Mağaraları içerisine süzülen çay, dev galerilerdeki şelalelerden akarak yaklaşık 100 metre aşağıya düşer. Düştüğü yerde bulunan her iki tarafı yüksek kayalıklarla çevrili 20 metre genişliğindeki vadi Maraş’ın en sık ziyaret edilen mesire alanlarından bir tanesidir.

Ancak Döngel Mağaraları vatandaşların eleştirilerine neden olan mesire alanındaki bakımsız ve tahrip edilmiş görüntüler şikayet konusu haline geldi.

Koronavirüs sürecinde bakımsız ve düzensiz görüntülere sahne olan mesire alanları vatandaşların tepkisini çekiyor.

KORKUNÇ İDDİA!
Bol oksijenli temiz ve güzel havada sağlıklı yaşam için yürüyüş yapmak için akın eden vatandaşlar geliyor ancak buradaki şelalelerin doğal kaynak suyuna kanalizasyon sunun karıştığı iddia ediliyor. 

Sağlıklarının yıllardır tehdit altında bulunduğunu söyleyen çevre sakinleri, bir an önce soruna çözüm bulunmasını istedi.