6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, kentin eğitim camiasına da ağır bir darbe vurdu. 12 okulun yıkılması, 44 okulun orta ve 76 okulun ağır hasar görmesi nedeniyle öğrenci sayısı önemli ölçüde azaldı. Bu durum, kantin işletmecilerinin de işlerini olumsuz etkiledi.

Kahramanmaraş Kantinciler ve Sağlıklı Yaşam Esnaf Derneği Başkanı Mehmet Gülmez, depremin ardından kantin işletmecilerinin yaşadıkları sorunları anlattı. Gülmez, yıkılan ve hasarlı okulların kantinlerini işleten esnafların mağdur olduğunu belirterek, "Depremde talan edilen kantinler nedeniyle birçok esnafımız hak kaybına uğradı. Ağır hasarlı olan okulların birleşmesinden de doğan hak kayıpları var" dedi.

Gülmez, fiyat pahalılığının da kantincilerin işini zorlaştırdığını ifade ederek, "Maliyetlerimiz oldukça yükseldi. Bir meyve suyunu 10 liradan aldıktan sonra kaç paradan satıp ne kadar kar edeceğiz? Sigortasız personel dahi çalıştıramıyoruz. Günlük bir personelin maliyeti en az 500 lira. Bir kantinde kaç tane personel çalıştırıp, ne kadar ürün satıp ne kadar kar edeceğiz de maliyetimizi çıkaracağız? Fiyat pahalılığı bu dönem kantincileri çok zorlayacak" diye konuştu.

Gülmez, yetkililerden okulların açılmadan önce bu konuyla ilgili acil olarak çalışma yapmalarını istedi.