Dulkadiroğlu ilçesi Doğukent Camii 6 Şubat depremleri sonrası hasar aldı. Caminin duvarları deprem nedeniyle yıkılırken, içinde ise büyük hasar oluştu. Taşıyıcı kolonlarının zarar görmediği caminin 3 şerefeli iki minaresinin hasar almaması ise dikkat çekti.

1-774

Caminin hasar almasına yaşadığı evinin ağır hasarlı olmasından daha çok üzüldüğünü belirten Doğukent Camii İmam Hatibi Fatih Balbaba, "Merkez ilçelerimizde en büyük camilerden birisiydi. Hemen yanımızda Kur’an kursumuz, taziye evimiz, yaşlılar dinlenme yerimiz gibi insanlara hizmet ediyorduk. Camimiz yaşayan sosyal bir yerdi" dedi.

2-497

Camide 10 yıldır görev yaptığını ifade eden Balbaba, "Çeşitli aktivitelere öncülük ettik. Hafif kusurlu hasar verdiler ancak camimizde duvar diye bir şey kalmadı. Kendi evime dahi ağır hasarlı rapor verdiler hiç zoruma gitmedi. Ancak 10 yıldır görev yaptığım caminin bu hale gelmesi bizi hüzünlendirdi. Minarelerimiz 3’er şerefeli her biri 46 metre. Minarelerimizde hiç hasar yok. Bu mahalle 25 bin nüfuslu, binaları da ağır hasarlı ama bir tane ölüm dahi olmadı" diye konuştu.

3-287