Olay, Kahramanmaraş Gaziantep yolu üzerinde bulunan bir metal fabrikasında meydana geldi. Fabrika, depremde ağır hasar almış ve acil yıkılacak statüde bulunuyordu.

İddialara göre, fabrika sahibi T. U., işçilere baskı yaparak ve fabrikanın müdürü aracılığıyla malların taşınması için işçileri zorla çalıştırdığı söylendi. Fabrika işçisi olmayan Murat Öztürk de çatı ustası olarak fabrikada çatıyı sökerken artçı depreme yakalanmıştı.

2 işçi hayatını kaybetti, 4 işçi yaralandı

2 işçinin hayatını kaybettiği 4 işçinin yaralandığı olayda fabrika sahibi T. U. ve fabrika müdürü A.E tutuklandı. Ancak T.U tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayla ilgili ifadesi alınan Murat Öztürk ise gözaltına alındı. Öztürk'e, "İş güvenliğini ihlal etmek" suçundan dava açılarak tutuklandı.

İşçilere baskı yapıldığı iddia edildi

Murat Öztürk'ün ailesi Kanal Maraş'a yapmış olduğu açıklamda, fabrikada çalışan işçilere baskı yapıldığını iddia etti. Aile, Murat'ın fabrikanın işçisi olmadığını ve çatı ustası olarak çalışmaya gittiğini, olayda şahit olarak ifade verirken sanık olarak tutuklandığını belirtti. Ayrıca, fabrika sahibi ve müdürünün işçilere baskı yaparak çalıştırdığını ve facianın sorumlusunun fabrika sahibi olduğunu savundu. Murat Öztürk'ün tutuklanmasını kabul etmeyen aile, haksız yere tutuklandığı iddiasında bulundu.