31 Mart 2024'te yapılacak olan mahalli idareler seçimi öncesi partilerin Kahramanmaraş Büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesine ilişkin süreç devam ediyor. 2004'ten itibaren, büyükşehir statüsünün verildiği 2014'ten sonra da AK Partili belediye başkanlarının görev yaptığı Kahramanmaraş'ta bu partinin adaylığı için yoğun bir kulis faaliyeti sürerken, mevcut belediye başkanı Hayrettin Güngör'ün, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel ve Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'un yanı sıra gündemdeki bazı isimlerle ilgili değerlendirmenin devam ettiği, sürpriz bir isim olarak AK Parti MKYK Üyesi Mahir Ünal ve eski AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir'in de adı da ciddi bir şekilde ön plana çıkmış durumda.

BÜYÜKŞEHİR ADAYLARI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BELLİ OLABİLİR...
AK Parti'de büyükşehir belediye başkan adaylarının önümüzdeki haftadan itibaren açıklanmaya başlanacağı, hafta ortasından 15 Aralık'a kadar Kahramanmaraş'ın da dahil olduğu bazı büyükşehirlerin adaylarının belli olabileceği ifade ediliyor.

İlçe adaylarının açıklanmasının ise, büyükşehir ve şehir adaylarından sonra yapılacağı, Ocak ayının ilk haftalarını bulabileceği belirtiliyor.

KAHRAMANMARAŞ AK PARTİ'DE YOĞUN KULİS...

Aday adaylığı için başvuru süresinde adı geçen isimlerin çok yoğun kulisler içerisinde olduğu, özellikle mevcut belediye başkanı Hayrettin Güngör'ün aday gösterilebilmek için her yolu denediği ifade ediliyor. Kahramanmaraş'ta tabanda ciddi eleştirilere ve tepkilere muhatap olan, siyasi hayatı için ‘artık yeter’ dedirten Hayrettin Güngör son dönemlerde, kulis faaliyetlerini Ankara'da yoğunlaştırdığı, ayrıca anket, bazı televizyon kanalları ile basın organlarında adaylık için en güçlü ismin kendisi olduğu, mesajını iletmeye çalışıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir belediye Başkan Adaylığını açıklayan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş'un adı da, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok ciddi şekilde öne çıkmış durumda. Türkoğlu Belediye Başkanlığı görevi sırasında, ilçe genelinde etkili ve dürüst çalışmalarıyla bilinen Başkan Okumuş'un adı geçenler içerisinde çok ciddi bir alternatif olduğu değerlendiriliyor.

Bu arada AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel'in ismi de, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanlığı için potansiyel bir alternatif olarak yükseliyor. Başkan Görgel, adaylık için resmen başvurmazken, kulislerdeki esen havaya ve adaylığı için kendisine de iletilen talepler nedeniyle beklemede olan Görgel'in, adaylık için düşünülen isimler arasında öne çıkıyor.

TEMAYÜLDE 4 İSİM ÖNE ÇIKTI!

Kulislere sızan temayül yoklaması sonuçlarına göre AK Parti'nin Kahramanmaraş adaylığı için 4 isim öne çıkıyor. AK Parti'nin Kahramanmaraş için tercih ettiği isimler arasında Mahir Ünal'ın yanı sıra Osman Okumuş, Fırat Görgel ve Hanefi Mahçiçek bulunuyor. Ancak, temayül yoklamasına göre Mahir Ünal'ın öne çıkmasına rağmen, Hayrettin Güngör, Fatih Mehmet Erkoç gibi isimlerin oy oranlarının oldukça çok düşük olduğu belirtiliyor.