Ceyhan Nehri'ne kanalizasyon deşarjı sonucu irili ufaklı birçok balık telef oldu. Kirlenen su ekipler tarafından tahliye edildi.

Kahramanmaraş'ta Elbistan şehir merkezinden doğan Ceyhan Nehri’nde, sonuncusu geçtiğimiz yıl hemen hemen aynı dönemde yaşanan balık ölümlerinin tekrarı da Kalealtı regülatörü civarında meydana geldi.

Atıklar yüzünden balıklar kıyıya vurdu

Nehre karışan kanalizasyon atıkları ve suyun debisinin düşmesine bağlı olarak oksijensiz kalan balıklar telef oldu. Regülatör civarında çok sayıda irili ufaklı ölü balık kıyıya vurdu.

Kahramanmaraş depreme hazırlanıyor Kahramanmaraş depreme hazırlanıyor

ceyhan-nehrinde-atik-sorunu-baliklar-telef-oldu_1

Kirli su tahliye edildi

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, ihbar üzerine bölgede incelemelerde bulunarak ölü balıklardan ve sudan numune aldı. Sudaki oksijen seviyesinin artması için de Göksun Sulama Birliği'ne ait Kalelatı Regülatörü'nün kapakları açılarak kirli su tahliye edildi.

ceyhan-nehrinde-atik-sorunu-baliklar-telef-oldu_3

"Balıklar oksijensiz kalmışlar"

İHA'nın haberine göre, nehirdeki ölü ve ölmek üzere olan balıkları endişeli gözlerle izleyen vatandaşlar ise, duruma tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Balıkların hepsi telef oldu. Oksijensiz kalmışlar. Suya hayvan atıkları karışıyor. Hayvan atığı, sudaki oksijeni bitirir. Bununla ilgilenilmesi gerekiyor. Her sene 2-3 sefer yaşanıyor bu olay. Vicdanımız el vermiyor.” ifadelerini kullandı.

ceyhan-nehrinde-atik-sorunu-baliklar-telef-oldu_2

Yetkililer, nehrin alt kısmında yaşayan vatandaşları uyararak ölü balıkların kesinlikle yenmemesini istedi.

ceyhan-nehrinde-atik-sorunu-baliklar-telef-oldu_4