31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde aday adayları açıklanmaya devam ediyor. Aday adayları arasında en genç olanı 26 yaşındaki Fatih Altunbaş oldu.
Kahramanmaraş'ta Onikişubat Belediye Başkanlığı için aday adayı olan 26 yaşındaki Fatih Altunbaş, il tarihinde belediye başkanlığına talip olan en genç aday adaylarından biri oldu.  

Altunbaş aday adaylığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Bir genç olarak, elimi taşın altına koymam gerekti.
Geçmişten beri sürekli aynı isimleri duyarak, hiçbir gelişme olmadan maalesef ki çevre illerdeki gelişmeleri takip etmekten başka bir şey yapmıyoruz.

Biz siyasette daha önce yapılmamış bir şeyi yapmak için geliyoruz.

Hesap verebilir, tamamen Adil, şeffaf bir anlayışla, tüm vatandaşlarımızın değerli olduğu, bir Belediye yönetimi benimseyeceğiz.

Bizim yıl yıl ne yapacağımız belli, tüm Kahramanmaraşlı vatandaşlarımıza söz veriyorum. Gençlerimizi belediyeye dâhil edeceğiz. Orta hasarlı binaların eğer, tekrardan denetimi yapılacak, denetimin ardından oturmaya müsait değilse yıkımın gerçekleştireceğiz. Yıkılan binaların da tekrardan, bilir kişiler eşliğinde zemin etütleri yapılacak ve bu binaların olabildiğince kendi yerlerine yapılması sağlanacak. Kahramanmaraş'ta vatandaşlarımızın arsa değerini koruyacağız. Siyaset aynı kişiler üzerinden döndüğü için yeni isimler girmediğinden dolayı ve paraya dayalı maddiyata dayalı bir şey olduğundan dolayı, Gençlerimiz girmekte çekiniyorlar.

Ben çok zengin bir aileden gelmedim.

Ama bu güne kadar ne yaptıysam, kendim çalıştım ve sonucunu aldım. Bugün burada 2017'den beri İYİ Parti içerisindeyim. Gençlik kollarında danışmanlık ve sosyal medya başkanlığı ardından İl başkanlığında aldığım görevlerle, Onikişubat Belediye Aday adayı olarak karşınızdayım.

Gençlerimize sesleniyorum. Hangi partiden Aday olduğunuz önemsiz olmakla birlikte, çıkın ve şehrimiz için neler yapabileceğinizi anlatın. Elinizi taşın altına koyun.

Bu değişimi sadece biz gençler yapabiliriz.

Teknoloji gelişiyor. Artık 10 yıl önceki ihtiyaç duyduğumuz şeylere ihtiyaç duymuyoruz. Bundan 10 yıl sonrada bugün ihtiyaç duyduğumuz şeylere ihtiyaç duymayacağız. Biz çevre illeri düşünüp "ya şuranın Belediye başkanı ne güzel çalışıyor. Şu İlçe Başkanı ne iyi çalışıyor" diyeceğimize, tamamen çalışmaya odaklı bir Belediye başkanı seçmemiz gerekiyor. Burada kesinlikle Parti gözetmiyorum.

Artık siyasette bir yeniliğe ihtiyacımız var, burada sadece İYİ Parti seçin, Ak partiyi seçin gibi bir propaganda yapmıyorum. Biz gençler olarak partileşmekten, ayrıklaşmaktan bıktık. Bu şehrin evlatlarıyız hepimiz. Ve ne yaparsak bu şehrin gelişimi adına yapacağız. Görmüş olduğunuz yol haritamız ile birlikte yıl yıl ne yapacağımız belli, bizim bu projeleri yapmadığımızda süremizin bitmesini beklemenize gerek yok, ben ilk yılımda ki vaatlerimi yapmadığımda ikinci yıl bana Fatih sen şu vaatleri verdin ama yapmadın diyebileceksiniz. 2019 dan beri verilen vaatlerini %80 i gerçekleşmedi.

Vatandaş olarak bunu bilmiyoruz. Hangi vaatlerin bize verildiğini, bunun önüne geçmemiz gerek. Ben bu yüzden bir genç olarak, kardeşiniz olarak Aday adayıyım. Kahramanmaraş’a baktığımda diğer şehirlere nazaran hiçbir gelişme kaydedilmedi. Bir önceki Belediye başkanı şunu yaptı biz bunu düzenleyelim. Çevre yolunda, yol yamuk. Bunu bile düzeltmedik biz son 4 yılda. Daha sonrasında yukarı ahırdağ Mahallesinde evler yapıyoruz. O evlere su veremiyoruz. Taşıma sistem yapıyoruz. Alt yapımız yetersiz kalıyor. Depremde de hasar gördü artık yukarıya değil aşağıdaki evlere de su verirken sağlıklı mı sağlıksız mı bilmiyoruz. Bunların hepsinin denetimini yapmak zorundayız. Belediyenin bu bağlamda şeffaf Adil yargılanabilir olması gerekmektedir. Ben hata yaparsam bana bunu sormanız gerekmektedir. Biz bugün bunu soramıyoruz. Bugün biz bir Belediye başkanına bir İlçe başkanına gittiğimizde korumalarını geçemiyoruz. Korumaları ile muhatap olmak için bile randevu almamız gerekiyor. Tamamen değişmesi gerekiyor. Bu nasıl bizim başımıza geldi demeden önce, biz bunun önlemini aldık dememiz gerekiyor. Bunun içinde ben, lafımı çok uzatmadan artık bir durağanlık dönemindeyiz. Bu durağanlık dönemini tekrardan kalkış dönemine geçirmemiz gerekiyor.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözleri ile konuşmamı sonlandıracağım. "ey Türk gençleri muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızda ki asil kanda mevcuttur." bu kan bizde fazlasıyla mevcut bugün burada beni dinlemeye geldiğiniz için çok teşekkür ediyor” dedi.

FATİH ALTUNBAŞ KİMDİR?

28/02/1997 Kahramanmaraş doğumlu olan Altunbaş ilkokul, ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta okudu ardından Mersin Üniversitesinde Turizm hizmetleri bölümünü bitirdi, sonrasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Bilgisayar destekli animasyon bölümünden mezun oldu. Siyasi hayatına öncelikle MHP’de başladı 4 yıl hizmet ettikten sonra İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2017 yılında İYİ Parti saflarına geçti.