banner232

Kahramanmaraş'ta çekilen barajın altından köy çıktı

Kahramanmaraş'ta Sır Barajı’nın suları altında kalan eski yerleşim yerindeki köyün bir bölümü, suların çekilmesiyle ortaya çıktı.

Kahramanmaraş'ın merkez Onikişubat ilçesine bağlı Avşar Mahallesi, 1991 yılında Ceyhan Nehri üzerindeki Sır Barajı havzasında kalınca o dönemde alınan kamulaştırma kararının ardından zorunlu olarak boşaltılmış ve köydekiler bölgeyi terk etmişti.

Yağışların azlığı ve yaşanan kuraklık sonrası 30 yıl önce baraj göleti içinde yer alan köyün kalıntıları 5 ay önce ortaya çıkmıştı. Yaz mevsimi nedeniyle suların daha da azaldığı barajda ortaya çıkan gizemli manzara drone ile görüntülendi. Görüntülerde, ortaya çıkan taş ev kalıntıları, çeşme ve iki adet köprü de gün yüzüne çıktı. Boşalan baraj göletinin arazisinde ise çevre halkı tarafından çeşitli ürünler ekiliyor.

Bölge sakinlerinden Ejder Zencir, “Suyun altında kalan ve şu anda görünen yer eski köy. Suyun son bir yılı kaldı ve bölgeye bent yapılarak suyun üst tarafta kalması sağlanacak deniliyor” dedi.

Suların çekildiği alana mısır eken Erol Zencir ise, bölgenin havasının daha farklı olacağını söyledi.

Tarlasını sulayan çiftçi Bayram Yurdusev da, "Su kaynakları gittikçe kayboluyor. Barajlardan eski köyler ortaya çıkıyor ve suyumuz azalıyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
eser
eser - 5 ay Önce

Bu bahsettiğiniz köy neresi adı yokmu

Merve
Merve - 5 ay Önce

Sitenizi çok iyi ve yakından takip ediyorum ancak Maraş haberleri çok az sayıda giriyorsunuz. Biraz Maraş haberlerine ağırlık vermenizi istiyorum, selam ve saygılarımla

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.