Depremin olduğu bölgeden taşınmak isteyenler, çifte ulaşım maliyetinden sıkıntı yaşıyor. Deprem öncesi ortalama 18 bin lira olan ulaşım bedeli deprem sonrası 40 bin liraya çıkınca Kahramanmaraş Valisi müdahale etti. Günlük ihtiyaç maddelerini il içi ve dışı ulaşımda kullanma davranışına idari para cezası verileceği bildirildi.

Deprem bölgesinde yaşayan birçok kişi, nakliye şirketleri tarafından bulundukları ilden daha güvenli bölgelere taşındı. Öte yandan bazı nakliye firmaları şikayetleri fırsata çevirerek fiyatlarını ikiye katladı. Kahramanmaraş Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı.

RAYİÇ BEDEL ÜZERİNDEN YAPILACAK

Kahramanmaraş Valiliği deprem nedeniyle il içi ve il dışı ev eşyası taşımalara ilişkin fırsatçılık yapanlar hakkında idari yaptırım uygulanacağını bildirdi. Valilikten yapılan yazılı açıklama doğrultusunda, ev eşyalarının il içi ve dışına geçerli piyasa fiyatları üzerinden sevk edilmesi gerektiği belirtiliyor.

FIRSATÇILIK YAPANLARA İDARİ YAPTIRIM UYGULANACAK

Ayrıca açıklamada, "İl içi ve il dışı ev eşyası taşımlarının rayiç bedel üzerinden yapılması zorunludur. İlimizde yaşanan deprem nedeniyle fırsatçılık yapan şahıs ve firmalar hakkında gerekli her türlü idari yaptırım uygulanacaktır." ifadeleri kullanıldı.