Kahramanmaraş Müsiad, düzenlediği basın toplantısında yeni yönetim kurulunu tanıtarak, 6 Şubat depreminde kaybettiğimiz şehitlerimize rahmet diledi. Kahramanmaraş Müsiad Şubesi Başkanı Şerafettin Özcan, şehrin sanayisini ve çalışanlarını desteklemenin öneminin altını çizdi. Özcan, sivil toplum kuruluşu olarak, mücbir sebeplerin etkilerinin en azından yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, 24 ay boyunca tüm borçların taksitlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş Müsiad Şubesi Başkanı Şerafettin Özcan konuşmasında şu ifadeleri kullandı, "6 Şubat depremlerimizin Maraş'ımıza çok büyük zararlar verdi. Büyük bir depremdi yüzyılın depremiydi Dolayısıyla büyük maddi hasarlar bunun yanında sosyal ve psikolojik hasarlar da meydana geldi inşallah bu deprem sonrası oluşan zararları hep beraber çalışarak Maraş'ı eskisinden daha ileri seviyeye hep beraber taşıyacağız.
Başkanı seçilmiş olduğum Müsiad hakkına da kısa bir bilgi vermek istiyorum, Müsiad 81 farklı ülkede 95 noktada Türkiye'de de 84 noktada faaliyet göstermektedir. Kamu yararına bir dernektir yani Cumhurbaşkanı kararı ile kamu yararına dernek olarak tespit edilmiştir. Kamu yararına Dernek olmanın şartları vardır Tabii ki, bunlardan bir tanesi kamu yararını sosyal gelişime iktisadi gelişime ve kamuya faydalı bir dernek olarak faaliyet göstermesi gerekmektedir.

Onun haricinde biliyorsunuz Kahramanmaraş ve 11 ilde meydana gelen deprem sonrası mücbir sebep hali en son kez dört ay daha uzatıldı. Yani 30 Nisan'da bitmiş mücbir sebep hali 4 ayda uzatılarak Ağustos sonuna kadar uzatıldı.

Bana göre biraz eksik kaldı en az yılın sonuna kadar olmalıydı bu mücbir sebep halini uzatılması. Bununla birlikte Tabii ki bu 14-15 aylık süreçte mükelleflerin bir sürü vergi borcu, SSK borcu birikti şimdi bunların hepsini mücbir sebep sonunda ödenmesi firmalara büyük bir maliyet getirecektir. bunun için gerek vergi olsun, gerek SSK olsun hiçbir teminat hiçbir şart olmadan faiz şekilde en az 24 ay taksitlendirmesi Bence gerekmektedir biraz da meslek mensubu olduğum için bu konuyu daha çok daha rahat söyleyebiliyorum.

Onun haricinde Kahramanmaraş Ticaret Odası önderliğinde Kahramanmaraş teknoloji A.Ş girişimi var biliyorsunuz bu Savunma sanayide yönelik bir yatırım bence çok güzel bir yatırım inşallah sonuçlanır ve Maraş'a yeni bir yatırım çeşidi olmuş olur hatta katma değerli bir üretim çeşidi olmuş olur. şu ana kadar aldığımız bilgilere göre 168 başvuru olmuş ve 220 milyon dolar da sermaye taahhüt edilmiş bu Maraş'ın bana göre geleceği için güzel bir yatırım" dedi.

Bu açıklamalar, Kahramanmaraş'ın ekonomik gücünün korunması ve krizlerin etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla atılan önemli adımlar olarak değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, Müsiad'ın yeni yönetim kurulu da basın mensuplarına tanıtılarak, şehrin ekonomik ve sosyal alanlardaki geleceğine dair umut verici projelerin altı çizildi. Bu gelişmeler, Kahramanmaraş'ın ekonomik ve sosyal kalkınması için atılan adımların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.