Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağındaki köpeklerin içler acısı görüntülerine, hayvansever ve siyasi çevrelerden tepki yağıyor.

Kahramanmaraş'ta hayvanlar yine sahipsiz kaldı. Dulkadiroğlu ilçesindeki hayvan barınağındaki köpeklerin sosyal medyaya yansıyan görüntüleri durumu gözler önüne serdi.

Sözde "bakımevine alınan köpeklerin açlıktan birbirlerini yediği'' görüldü.

Hayvan severler bugüne kadar yaşanan bu katliama "dur" demek için çalışırken, belediyenin iddiaları doğruladığı bilgiler ise, insanlık değerlerinin yeniden sorgulanmasına neden oldu.

Köpeklerin bakımsız hali sosyal medyada paylaşılınca hayvanseverler ayaklandı. Hayvansevler, görüntülere şaşırmadıklarını belirterek, birçok kez şikayette bulunmalarına rağmen kentte hayvanlarla ilgili önlem alınmadığını savundu.

bugün İYİ Parti İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel ve İYİ Parti hayvan koruma komisyon üyesi Deniz Balıkçı ile hayvan barınağına giden Kanal Maraş ekibi dehşet görüntüleri çekti.

Kahramanmaraş'taki hayvan barınağındaki görüntüler herkesin vicdanını sızlattığını vurgulayan İYİ Parti Hayvan Koruma Komisyonu Başkanı Deniz Balıkçı, "Bilindiği üzere görüntüler dün sosyal medyada yayınlandı. Burada ölmüş bir köpeği diğer köpekler yiyordu. O görüntülerde videolarda var zaten. Sosyal medyada da yayıldığı için bizde dün iletişime haline geçtik. Aslında bugün bizi burada Daire Başkanı ve Veteriner İşleri Müdürü karşılayacaktı. Durumu konuşacaktık. Yani kim eğer bu konuda sorumluysa onun hakkında görüşmek istedik. Özellikle rica ettim, 'bunlara sebebiyet veren insanları benim karşıma çıkarsın' dedim. Ben sormak istiyorum bu kadar ihmal var. Çünkü bu video güncel biliyorlar. İnkar da etmediler. Burada ihmal olduğunu da kendiler biliyor. Ben bu ihmalin hesabını burada kim yaptıysa onu sormak için geldim. Ancak kapı duvar... Üstelik Daire Başkanı içerde Veteriner İşleri Müdürü içeride... Öte yandan kendisi ile biz dün telefondan bayağı bir sohbet ettik. Bizi bugün saat 11'de burada geleceklerini söylediler. Şuan kameralar geldiği için bizi içeriye de almıyorlar. Ve şu anda burada bir tadilat söz konusu. Pandemi ve tadilattan dolayı kimse alınmıyor. İçerde ne oluyor Ben artık bilmiyorum" dedi.

Sosyal medyaya yansıyan videonun güncel kaydeden İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Av. Ahmet Çabukel, "Şimdi dün biliyorsunuz kadına karşı şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'ydü... Bu nedenle de dün İYİ Parti Kahramanmaraş İl başkanlığı olarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptık. O basın açıklamasında şiddete karşı olduğumuzu söyledik. İşin garibi, aynı gün ondan bir saat önce Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Valiliği organizatörlüğünde Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın İl Müdürlüğü organizatörlüğünde orada Atatürk Anıtı'nın bulunduğu Meydanda 'harika' görsel yapmuşlar. Biz çok güzel harika görsel yapıyoruz. Orada Büyükşehir Belediye başkanlığımızın da katkılarıyla kadına karşı dedi büyük bir farkındalık yaratmış arkadaşlarımız. Bunlar bunlar şiddet bağımız olmuş. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan hayvan barınağı geliyoruz. Dün bir sosyal medyada hızla yayılan görüntü var. O görüntüdeki yer size mi ait değil mi diye soruyoruz. 'Evet bize ait ama burada bir ihmal olmuş' diyorlar. Daha sonra biz geliyoruz diye dünden beri temizlik yapmışlardır. Buraya geldiğimizde bizi içeriye alırlar diye düşündük. Ama geldiğimizde kapıyı açmıyorlar. Kapıdaki görevliye 'Neden içeriye bizi almıyorsunuz' diye soruyoruz. O da bize 'Ben emir kuluyum. Sizi içeriye alırsam işimden olurum' diyor. Felaket bir durumdayız. Hiçbir canlıya, hiçbir hayvana saygısı olmayan bu büyükşehir belediye başkanlığı himayesindekiler 'Burada yaşananlar onların suçu o zaman'. Yahu kapıdan içeriye bizi almıyorlar. Görüldüğü gibi kapının hemen yanında bir köpeğimiz var. Hayvanın önüne mama değil, ekmek kırıntısı atmışlar. O da toprağa karışmış. Yani hayvan pisliği ile yemekler birbirimne karışmış.

Biz diyoruz ki; Bir canlı olarak insanız ya bunlar lüks otellerde yemek yiyorlar. Lüks yerlerde böyle turuncu turuncu atkılarla turuncu şemsiyelerle gösteri yapıyorlar. İşte bu insanların canlılara vermiş olduğu değer görüldüğü gibi burada. Burada su yok. Hayvancağız muhtemelen susamıştır.

Yani dememiz şu ki biz insanlığımızı unutmuş durumdayız. Biz insanlığı sadece paradan ibaret görüyoruz. Bu arkadaşlarımız maalesef ki o pozisyona getirmiş. Bunlar Kahramanmaraş'ın hiçbir soruna çözüm bulamıyorlar. Arsan Kavşağı perişan, Kahramanmaraş Otogarı perişan, hayvan barınağına tadilat yapıyorlar en son biz 1 yıl önce gelmiştik. Sosyal medyada 'Kahramanmaraş'a Katliam Var' diye bir hasthag yapmıştık. Trendlerde iki gün boyunca kalmıştı. O günkü felaketi o günkü durumu herkese göstermiştik. Bugün çok daha çok daha perişan duruma geliyoruz. Garip bir şekilde her geçen gün iyiye gitmesi gerekirken her geçen gün kötüye gidiyor. Aslında bir sürü para harcıyorlar. Buraya para harcıyorsunuz ama ne tadilat bitiyor ne de hayvanlara bakımınız var." diyerek tepkilerini dile getirdi.

Siyasilere ve yerel yetkililere seslenen hayvanseverler, biran önce yeni hayvan barınağı için yer bulunması ve Kahramanmaraş'a yakışır bir barınak yapılması gerektiğini söyledi.

Konu ile alakalı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden kamuoyuna ne gibi açıklama yapılacağı merakla bekleniyor.