Türkiye'nin 81 ilinde net bir şekilde gözlemlenen güneş tutulmasını milyonlarca kişi izledi. Kahramamaraş'ta yerel saatle 12:40'ta başlayan tutulma yaklaşık bir saat sürdü. Tutulmanın maksimum seviyeye ulaşması için tahmini süre 15:30 olarak ifade ediliyor.

İşin uzmanları, güneş tutulması sırasında güneşe özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözle bakılmaması konusunda uyarıyor. Çünkü bir tutulma sırasında güneşe korumasız veya yeterince korunmamış olarak bakarsanız, uzun süreli göz hasarı riski var.

gunes-tutulmasi-basladi-ilk-goruntuler-geldi

Kentin birçok yerinden parçalı güneş tutulmasını izlemek isteyen vatandaşlar, tutulmanın geldiği saatte sokaklara çıktı. Küçük Sanayi Sitesinde bir grup esnaf, kaynak yapımında kullanılan cam sayesinde parçalı güneş tutulmasını izledi.

kahramanmaras-ta-parcali-gunes-tutulmasi-izlendi

Kentin bir başka noktasında ise yine kaynak camını alan vatandaşlar güneş tutulmasını ilgiyle takip etti.

Güneş tutulması nedeniyle toplumda batıl inançların yayıldığını ve bunlara inanılması gerektiğini söyleyen Kemal Arifoğlu, “Bazı batıl inançlara göre kötü durumlara yorumlayanlar var. Bunlar ne kadar inanılır bilemeyiz. Biz de kaynak camı ile izliyoruz gözleri rahatsız etmiyor” dedi.