Yerel seçimlerden sonra göreve geldiği günden itibaren işçi kıyımları ve torpil skandallarıyla gündemden düşmeyen Hayrettin Güngör'ün yönettiği Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi'nde bir skandal ortaya çıktı.

Sözcü Gazetesi yazarlarından Çiğdem Toker, bugün kaleme aldığı yazısında AK Partili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarından cinsel hayat ve mezhep gibi kişisel bilgilerini istediğini iddia etti. “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgilendirme ve Muvafakatname” başlıklı metinin dört sayfadan oluştuğunu ve içinde geçen “özel nitelikli kişisel veri” tanımına dikkati çekti.

"DEHŞET VERİCİ"
Toker “özel nitelikli kişisel veri” tanımının kapsamını şöyle aktardı: “Kişinin (Çalışanın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri.”

Toker, “Dehşet verici” olarak değerlendirdiği bu muvafakatnameyi belediye çalışanlarının imzalamaya zorlandığını CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un aktardığını ifade eden Toker, Öztunç'un bu girişimi Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguladığını ifade etti.

ali-oztunc-3

SÖZCÜ GAZETESİNDEN ÇİĞDEM TOKER'İN YAZISI

Belediye, çalışanının ‘cinsel hayatı’ ile mezhebini niye işler?

Kim cinsel hayatı, mezhebi, felsefi görüşü, ırk bilgilerinin çalıştığı işyeri tarafından kaydedilmesini, bilgilerinin işlenerek bilmediği yerlere aktarılmasını ister? Aklı başında hangi birey; sırf maaş ödüyor diye işyerine parmak izinin, klavyeye basma şeklinin, yürüyüşün bunun gibi biyometrik ve genetik verilerini işlesin diye rıza gösterir?

“Hiç kimse” dediğinizi duyar gibiyim ama Türkiye'de işler böyle yürümüyor.

*

Bugünlerde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından bir belge imzalaması isteniyor. “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgilendirme ve Muvafakatname” başlıklı metin, dört sayfadan oluşuyor. Metnin başında kanunda yer alan kişisel veri ile “özel nitelikli kişisel veri” tanımlar yer almış.

Evet, bahsedilen yasada yani Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda (KVKK) bu veriler geçiyor. Özellikle “özel nitelikli kişisel veri”, kişinin açık rızası olmadan kesinlikle işlenemeyecek kullanılamayacak veriler olarak tanımlanmış. Aktaralım:

“Kişinin (Çalışanın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri.”

CHP milletvekili Ali Öztunç, uygulamanın Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

FİŞLEMENİN ADI İŞLEME OLMUŞ

Bu muvafakatnameyi belediye çalışanlarının imzalamaya zorlandığını CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç aktardı. Öztunç, “dehşet verici” olarak nitelediği girişimin Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguluyor. Haklı. Hele çalışan zorlanıyorsa… KVKK'daki istisnai düzenlemeler bu aykırılığı ortadan kaldırmıyor.

Misal, salgın hastalık varsa, rıza alınmadan sağlık bilgileri işlenebiliyor. Ama bir belediye, çalışanın “cinsel hayat”nı neden bilmek, tutmak, işlemek ve birtakım kuruluşlara aktarmak ister?

Kahramanmaraş'ın tarihinde ne yazık ki temelinde mezhep kışkırtıcılığı bulunan çok acılı bir sayfa duruyor. 45 yıllık bu acı sayfaya rağmen hâlâ mezhep, ırk, cinsel hayat gibi verilerin işlenmesi için çalışandan rıza istenmesi insanı düşündürüyor.
 

YAZARIN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ