Prof. Dr. Orhan Tatar, depremin detaylarına dair yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta 6 Şubat tarihinde saat 4:17'de yaşanan ilk depremin, iç içe girmiş 3 ayrı depremin birleşimi olduğunu ortaya koyarak, bu sarsıntıların sırasıyla 7.7, 6.6 ve 6.6 büyüklüklerinde gerçekleştiğini belirtti.

İÇ İÇE GİRMİŞ 3 DEPREM

Açıklamasında, 7.7 büyüklüğündeki ana depremin ardında arka arkaya gerçekleşen 6.6 ve 6.6 büyüklüklerindeki sarsıntıları iç içe girmiş bir yapı olarak tanımlayan Prof. Dr. Orhan Tatar, bu durumun coğrafyanın son 2000 yılındaki en büyük depremlerinden biri olduğunu ifade etti. Özellikle 7.7 büyüklüğündeki depremin etki alanı ve nüfus bakımından ortaya çıkardığı yüzey kırıklarının, Portekiz'den İngiltere'ye kadar uzanan 540 kilometre civarında dev bir kırık oluşturduğunu belirtti.

2 DAKİKA BOYUNCA DEV SARSINTI

"Aynı gün 9 saat arayla gerçekleşen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin, coğrafyanın yaşadığı en büyük felaketlerden biri olduğunu söyleyebilirim." diyen Prof. Dr. Orhan Tatar, depremin oluş şekli bakımından jeoloji açısından benzersiz olduğunu vurgulayarak, 2 dakikaya varan bir süre boyunca sarsıntının yaşandığını belirtti.

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar'ın açıklaması şu şekilde; "Aynı gün yani bu deprem tabii asrın felaketi diyoruz evet öyle ama bana göre baktığınızda bir jeoloji hocası olarak oluş şekli bakımından, aynı gün 9 saat arayla 7.7. - 7.6 büyüklüğünde çok büyük bir depremin olması, etki alanı etkilediğini nüfus bakımından oluşturduğu yüzey kırığı bakımından baktığınızda, belki de bu coğrafyanın son 2000 yıldaki yaşadığı en büyük depremler olarak karşımıza çıkıyor. Düşünebiliyor musunuz oluşturduğu yüzey kırıkları Portekiz'in, İngiltere'nin bir ucundan bir ucuna kadar olacak büyüklükte yüzey kırığı meydana gelmiş. 540 kilometre civarında bir yüzey kırığının oluştuğunu görüyorsunuz ve aynı anda, aynı anda özellikle 7.7 depremine baktığınızda burada yaşayanlarınız vardır muhakkak, arka arkaya aslında iç içe girmiş 3 ayrı depremin olduğunu görüyorsunuz; 7.7 - 6.6 - 6.6 şeklinde. Bunları yaşamak çok kolay değil yaklaşık olarak baktığınızda 2 dakikaya varan bir süre bu depremi hissettiniz arkadaşlar."