Süper Lig'in resmi yayıncısı olan Beinsports'un sahibi olduğu futbol kulüpleri ve Digiturk'ün şimdilik masaya yatırılmaması için yeni bir çalışma başlatıldı. Yurt dışından kaçak maç yayını yapılması engellenemezken, artık kaçak maç izleyenler tespit edilerek evler aranacak.

Süper Lig yayınları başta olmak üzere dünyada korsan yayınların ilk sıralarda yer aldığı Türkiye'de onlarca yasa dışı internet sitesi ya da Twitter hesabından canlı yayınlanıyor. Bu yayınlar milyonlarca insanı etkilemekte ve haksız kazanç elde etmektedir. Yayıncı beIN Sports ise sızıntıyı önlemek için düğmeye bastı. Yasadışı seyircilerin evlerine uyarı baskınları yapılacağı ve soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Yayın için 2.2 Milyar TL teklif bedeli ödeyen ve 2 yıllık sözleşme imzalayan yayıncı beIN Medya'nın başı kaçak yayıncılarla dertte! beIN Media onlarca flört yöntemini denedi Ne olur ne olmaz diye beIN Media daha önce görülmemiş bir uygulamayı hayata geçirecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği ve beIN Sports'un ortak şikayeti ile Emniyet Müdürlüğü'nün, süper lig maçlarının kaçak olarak yayınlanmasına yönelik büyük bir operasyon hazırlığında olduğu öğrenildi. 

Söz konusu operasyon kapsamında bine yakın eve ihbar baskınları yapılacak. İlk aşamada yasa dışı yayın nedeniyle maçı takip edenlerin büyük soruşturmaya tabi tutulabileceği uyarısı yapılacak.

Devam eden soruşturmaya göre, maçı illegal olarak izleyenler için dikkat çekici bir veri tabanı oluşturuldu. Büyük yasa dışı yayın yapan siteleri ve bilinmeyen yüzlerce daha küçük yasa dışı yayın yapan siteyi takip ettiği bilinen kişilerin evleri belirlenecek ve uyarı baskınları yapılacak. Baskın sırasında yasadışı yayını takip edenlerin polis tarafından ağır para cezalarına çarptırılacağı belirtildi.

TFF'de deprem! MHK Başkanı Sabri Çelik istifa etti TFF'de deprem! MHK Başkanı Sabri Çelik istifa etti

Fotospor'un haberine göre, Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Federasyonu ve BeIN Sports'tan gelen şikayetlere göre, yasa dışı yayın yapan site ve hesapların birçoğunun yurt dışında IP adresleri bulunuyor.

Siber suçlarla mücadele birimi yasa dışı yayınları incelediğinde, yayınların çoğunun Kıbrıs, Almanya, Hollanda ve Fransa gibi ülkelerden geldiğini tespit etti.

HİÇBİR ÖNLEM İŞE YARAMAMIŞTI

Daha önce beIN Sports kaçak yayıncılara karşı bazı önleyici tedbirler almıştı ancak bu engeller kaçak yayıncıları durdurmadı. Başta Twitter olmak üzere onlarca hesap, Fenerbahçe'nin Galatasaray ile oynadığı derbiyi canlı yayınla yasa dışı olarak yayınladı.

beIN Sports bu hesapları keşfettikten sonra Twitter yönetimi devreye girerek tespit edilen Twitter hesaplarını askıya aldı. Ancak bir hesapta canlı yayın olsa bile başka bir hesapta canlı yayın yapmak çok kolay. Bu nedenle yayıncılar caydırıcı cezalar istiyor.