Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine bir yıldan az süre kala AK Parti politikalarında önemli değişikliğe gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve kabine toplantısında temel bazı politikaları tartışmaya açtığı ve yöneticilerin görüşlerini aldığı ortaya çıktı.

ERDOĞAN ÖZELLİKLE TARTIŞMAYA AÇTI

Habertürk gazetesi yazarı Bülent Aydemir'in köşesinden aktardığına göre Erdoğan'a bir iki itiraz dışında herkes aynı görüşü paylaştı.

Aydemir, "Özellikle Doğu ve Güneydoğu politikası konusunda, 'Kucaklayıcı adımlar atalım mı yoksa katı/sert mücadeleye devam mı edelim?' tartışmaya açılınca bir-iki itiraz dışında herkes, 'Kucaklayıcı politikalara ağırlık verelim' görüşü üzerinde uzlaştı" dedi.

Aydemir, şöyle devam etti:

'YENİ BİR SİYASİ MUTABAKAT SÖZ KONUSU'

"Bir yanlış anlama olmasın diye altını çizmek istiyorum; terörle mücadeleden asla taviz verilmeyecek ancak bazı politikalarda esneme, daha yumuşak ve kucaklayıcı bir dil kullanılması, yeni bir siyasi retorik üzerinde mutabakat söz konusu.

'GİTTİ BEKA, GELDİ YÜZYIL'

Daha önceki yazılarımda AK Parti’nin sihirli bazı sözcükler aradığını ifade etmiştim. İşte bunların hepsini, Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma günü Türkiye Yüzyılı programında açıklayacak. Son dönemde izlenen politikalar ve söylem, korku ve endişelere yönelikti; şimdi ise geleceğe yönelik umut veren bir politika ve söylem geliştirilmesi söz konusu. Özet anlatımla; gitti beka, geldi yüzyıl."