İYİ Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı yaptığı dönemde, depremden aylar önce yaptığı uyarı ile gündeme gelen İYİ Partili Ahmet Çabukel, Kahramanmaraş’tan İYİ Parti Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu. Depremde ve hemen akabinde oluşan sel felaketinde hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlara temennilerde bulunan Çabukel, "Öncelikle asrın felaketi olarak zikredilen 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve kederli ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum. Yine deprem bölgemizde yaşanan sel felaketi nedeniyle de hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Açıklamasının devamında depremden aylar önce yaptığı uyarıya ve yetkililerin duyarsızlığına değinen Ahmet Çabukel şu açıklamalarda bulundu:

“6 Şubat’a kadar düğün havalarında mitingler, eğlenceli bir seçim dönemi geçiriyorduk. Ancak 6 Şubat depremleri hayatımızı kâbusa çevirdi. Üzgünüz, kırgınız, kızgınız, yaralıyız. Bu yüzden matem havasında bir seçim dönemi geçireceğiz. Bu süreçte çok şey konuşacağız ama en çok da depremi konuşacağız. 6 Şubat depremlerinden önce de konuşmuştuk. Hatta 2 Ağustos 2022 tarihinde, il başkanlığı yaptığım dönemde partililerimizle beraber hemen Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki Milli İrade Meydanı’nda, depremin kapımızda değil ayaklarımızın altında olduğunu ve depreme hazırlıklı olmadığımızı belirterek; yetkililere, ‘Tedbirlerinizi Alın’ çağrısı yapmıştık. Maalesef ilgili kurum ve kuruluşların uyarılarına kulak tıkayan iktidar, bizim çağrımıza da sırtını dönmüştü. Kulak tıkaya tıkaya millete sağırlaşan iktidardakiler, çözümü göstermelik tatbikatlarda buldu. Depremle ilgili başka da bir şey yapmadılar.