Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremde yıkılan ve 34 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı'nda bilirkişi tarafından yapılan incelemede, zemin katta kolon kesildiği tespit edilmişti.

Mimar Sinan Mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı'nda bulunan 8 katlı Ezgi Apartmanı, 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkıldı. Apartmanda yaşayanlardan 36'sı hayatını kaybederken, binada oturanlar zemin kattaki pastanede kolon kesildiğini öne sürüp şikayetçi olmuştu.

Yıkılan Egi Apartmanı'nın önünde açıklamada bulunan İYİ Parti Kahramanmaraş 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Ahmet Çabukel; "Şu an depremde yıkılan Ezgi Apartmanı'nın enkazının yanındayız. Ezgi Apartmanı'nda 34 canımız gitti. Beraber çalıştığımız mesai arkadaşlarımız Nesibe hanım, Ahmet Can kardeşimiz ve çocukları burada rahmetli oldular. Hatıramız burada kaldı, gönlümüz burada kaldı, 10. gün maalesef cenazelerine ulaşılabildi. Ve naaşları bulunduğunda yataktan bile kalkamamışlardı. Depremin ilk vurduğu esnada bu bina maalesef yerle bir olmuştu ve bina yan taraftaki binaya doğru çöktü. Dolayısıyla bununla ilgili bir araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalarda Ahmet Can'ımın güzel annesi, anneannesi hep buradaydı. Avukat arkadaşlarımız meslektaşlarımız hep buradaydı. Güzel kız kardeşi hep buradaydı. Ve Bütün bunların sonunda burada kesilmiş kolonları tespit ettik. Burada kesilen perdeleri ve kaldırılan perde duvarları tespit ettik. Bu bilirkişi raporuna da yansıdı. Fakat bütün bunlara rağmen binanın yıkılmasına ve 34 tane şehidimizin olmasına rağmen olası kasten adam öldürmeye çalışan ve öldüren kişiler veya kişi hala elini kolunu sallayarak gezmektedir.

"CEZALARIN ALINMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ"
Buradan Cumhuriyet savcılarına, hakimlere sesleniyorum. Artık şuradaki 34 canımızın sorumlusunu tutuklayın ve gereken cezayı verin. Çünkü burada kolon kesmek olası kastla adam öldürmek suçudur ve cezası ağırlaştırılmış müebbet hapistir. Bu nedenle bu cezaların alınması için 34 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis alınması için elimizden geleni yapacağız. Buradan tekrardan savcılara sesleniyorum, lütfen siz de bir an önce bu sorumlulara gereğini yapın ve bir an önce o elini kolunu sallayarak gezen her kimse onu tutuklayın." dedi.

KOLON KESİLDİĞİ TESPİT EDİLDİ
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında Mimar İbrahim Yiğiter, İnşaat Mühendisi Erdi Kavaklı ve İnşaat Mühendisi Mehmet Celalettin Somuncuoğlu bilirkişi olarak tayin edildi. Detaylı inceleme yapan bilirkişi, zemin katta kolon kesildiğini tespit edip hazırladığı raporu Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Soruşturma dosyasına giren raporda şöyle denildi: "Statik projesine göre herhangi bir aks üzerinde yer almayan C-D aksları ile 3-4 akslarının arasında kalan alanda 40 santimetre çapında yuvarlak kesitli bir adet kolon bulunduğu görülmüştür. Statik projesinde söz konusu kolonun dükkanın zemin katı ile asma katı arasında tasarlanmış bir kolon olduğu ve projesine göre, binanın normal katlarında ilgili kolonun bulunmadığı tespit edilmiştir. Söz konusu kolonun mimari projesinde ise gösterilmemiş olduğu görülmüştür. Mahallinde yapılan incelemelerde bahsi geçen kolonun yerinde olmadığı ve kesilmiş görülmüştür. Söz konusu kesilen kolonun binanın statik yapısına etki edeceği düşünülmekle birlikte binanın yıkımına neden olup olmadığının, konunun uzmanlarınca statik hesaplar kapsamında yapılacak incelemeler sonucu tespit edilebileceği düşünülmektedir." denildi.

36-kisinin-oldugu-apartmanda-kesilmis-kolon-tespit-edildi