2002 yılından bu yana Türkiye'nin en büyük şirketlerini, fabrikalarını, enerji üretim ve dağıtım tesislerini, otellerini ve limanlarını satan AK Parti iktidarı kamu arazilerinin satışına da devam ediyor. Son olarak göreve geldiği günden bu yana skandallarla gündemden düşmeyen Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz'ün ilçeyi parsel parsel sattığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde, imar planlarından, arsa satışı ve kamulaştırma işlemleri ile belediyenin borç durumuyla ilgili kaçamak açıklamalarda bulunan Başkan Gürbüz, belediyeye ait olan gayrimenkullerin satışıyla ilgili muhalefetin, 'PARSEL PARSEL SATIYORLAR' şeklindeki iddialarına yanıt verirken; kamulaştırılan alanın, satılan gayrimenkullerden yaklaşık 20 bin m² fazla olduğunu belirtmişti.

Yeşil alan konusunda, “Parsel parsel devlete mülk alan bir belediyeyi umarsızca iftiralarla yaftalamak ve nitelendirmek ancak vicdansızlık olabilir” demişti.

İYİ PARTİ'DEN CEVAP GECİKMEDİ

İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hüseyin Gül, Ocak ayındaki Belediyenin Meclis Toplantısında, İyi Parti Grubu olarak Elbistan Belediye Başkanına sorulan sorulara Gürbüz, basın yoluyla cevap verdiği için kendisine de basın yoluyla cevap verdiğini belirterek tepki gösterdi.

Elbistan'ın 'PARSEL PARSEL' satıldığını kaydeden İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Gül, Mehmet Gürbüz'e yine bir takım sorular sorarak tatmin edici bir şekilde yanıtlanmasını istedi. 

İşte İYİ Parti İlçe Başkanı Gül'ün sorduğu sorular;

Sayın Mehmet Gürbüz'e soruyoruz:

  1. Bu güne kadar Elbistan halkına ait size emanet olan kaç parsel taşınmaz satışa çıkarılmıştır.
  2. Satılan parsellerden ne kadar gelir elde edilmiştir.
  3. Belediyece satın alınan taşınmaz ne kadardır bu yerler kaç paraya mal olmuştur.
  4. Vatandaşa dayattığınız yüzde 45 imar uygulaması sonucu hibe alınan taşınmaz miktarı ne kadardır.
  5. Halen parasını ödemediğiniz ama kaynarca ve lavanta vadisi içerisinde el koyduğunuz vatandaş arsaları ne kadardır.

Soruların soruları yine basın üzerinden cevap verileceğini düşünen İYİ Parti İlçe Başkanı Av. Hüseyin Gül, "Sayın başkan bizler muhalefet olarak biliyoruz ki bu güne kadar satış izni almak amacıyla belediye meclisine tam 305 parsel getirdiniz. Biz bu parseller içerisinde hizmet alanı olarak tabir edilen 84 parseli ayrı tutuyoruz. Zira o bölge de yer alan sanayi esnafına bu arsaların uygun fiyatla satılması noktasında görüşlerimizi açıklamıştık. Fakat bu konuda da sanayi esnafı dışında kişilere satış yapıldığı duyumlarından rahatsız olduğumuzu bilmenizi isteriz." dedi.

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’ün seçim döneminde yaptığı propagandayı söylemlerini hatırlatan Gül, "Seçim dönemi kendilerinin iktidar partisi adayı olması hasebiyle biz muhalefetin genel idareden hizmet alamayacağı ve Elbistan’ın hizmetten yoksun kalacağı yönünde söylemleri hiç unutmadık."  ifadelerini kullandı.

Son olarak "ELBİSTAN'IN PARSEL PARSEL SATILIYOR" ifadesini yenileyen Gül , "Siz iktidardınız Mehmet Bey, parayı hizmeti siz getirebilirdiniz ancak, bunu Elbistan'ı parsel parsel satarak yapacağını söyleseydiniz keşke. Sizi Halkımıza şikayet ediyoruz. açıklamasında bulundu.

Elbistan Belediye Başkanı mehmet Gürbüz'ün bu iddialara ne cavep vereceği kamuoyu tarafından merakla beklenmeye başlandı.