Kahramanmaraş'ı vuran 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremle Türkiye tek yürek oldu. Yüzyılın bu felaketi, bina stok güvenliğinin önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Isı yalıtım malzemeleri ile sismik olarak izole edilen yapıların deprem bölgesinde zarar görmediği görüldü. Şehir hastaneleri, köprüler ve veri merkezleri gibi önemli yapılar için sismik izolatörler ilk kez Türkiye'de Başakşehir'de bir konut projesinde kullanıldı.

basaksehir-belediye-baskani-kartoglu-izolatoru-konutlar-depremin-yikici-etkisini-onluyor

“Türkiye’nin ilk deprem izolatörü konutları”
Türkiye’nin aktif deprem fayları üzerinde bulunduğunu belirten Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, “Başakşehir, İstanbul’da zemini en sağlam ilçelerinin başında geliyor. Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve ağır bir yıkıma neden olan depremlerin ardından yapılan saha incelemelerinde, izolatör sistemiyle inşa edilen yapılardahiçbir hasarın olmadığı görüldü. Bu sistemi uygulayan ve Başakşehir Belediyesi garantörlüğünde hayata geçirilen Mavera Comfort, Türkiye’nin deprem izolatörlü ilk konut projesi.” dedi.

saglam-binalar-basaksehir

“Sarsıntının şiddeti düşüyor”
Başkan Kartoğlu, “Deprem izolatörleri, depremin şiddetini en aza indirerek, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesinde uygulanan en etkili yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Böylece 7 ve üzeri deprem esnasında bile üst katlar sarsıntıyı çok daha düşük hissediyor. Şehirlerimizdeki yapıları bu sistemle yenilemek veya yeni yapıları bu sistemle inşa etmemiz, depremlerin yıkıcı etkisini de önlemiş olacak.” ifadesini kullandı.

Başkan Kartoğlu, hazırlıkların son aşamaya geldiği Mavera Comfort projesinde konutların çok yakında teslim edileceğini de sözlerine ekledi.

(Kaynak: İHA)

Editör: Mine Kirik