Milyonların merakla beklediği 2023 yılı asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakamların ortaya çıktığı iddia edildi.

Milyonların merakla beklediği 2023 yılı asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakamların ortaya çıktığı iddia edildi.

İşte asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakam! - Resim: 2
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023 için asgari ücret önerilerinin 10 bin 128 lira olduğunu söyledi.

İşte asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakam! - Resim: 3
DESTİCİ, "YÜZDE 40-50 ARASINDA BİR ARTIŞ" DEMİŞTİ
Muhalefetin asgari ücret önerileri sonrası gözler Cumhur İttifakı'na çevrilmişti. Cumhur İttifakı ortaklarından Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici'den asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada "Beklentimiz enflasyon + yüzde 20 refah payı belirlenerek yani yüzde 40-50 arasında bir artış ile asgari ücretin rahatlatılması olacak" diye konuşmuştu.

ASGARİ ÜCRET İÇİN AK PARTİ KULİSLERİNDE KONUŞULAN RAKAM
Son gelen iddialara göre AK Parti kulislerinde konuşulan asgari ücret beklentisi de ortaya çıktı. AK Parti kulislerinde asgari ücretin 8 bin ile 8 bin 250 TL arasında olacağının konuşulduğu öğrenildi.

Kurmaylar açıkladı: Cumhurbaşkanı adayı için tarih belli oldu Kurmaylar açıkladı: Cumhurbaşkanı adayı için tarih belli oldu

İşte asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakam! - Resim: 5

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

İşte asgari ücret zammı ile ilgili AK Parti kulislerinde konuşulan rakam! - Resim: 6

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 LİRA
Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.