Son dakika haberi: İstanbul'da resmi ekmek fiyatı 2.5 TL olmasına rağmen fırıncılar kararı beklemeden ekmeği 3 TL'den satıyor. Yeni gelen açıklamaya göre İstanbul'da ekmek fiyatı yine zamlandı.

Yeni aldığı akıllı telefon art arda arızalınca garanti servisinde ürünün ikinci el olduğunu anlayan Boyacı, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Tüketici Hakem Heyeti’nin İbrahim Boyacı’yı haklı bulmasından sonra karara itiraz eden BİM, konuyu yargıya taşıdı ve açılan davada bilirkişi, telefonun ikinci el olduğunu bir kez daha teyit etti. BİM’e karşı 2 yıldır hukuk mücadelesi veren İbrahim Boyacı, Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulunarak yaşadığı mağduriyeti anlattı.

Türkiye’nin en büyük zincir market markalarından olan BİM’den 2019’un Şubat ayında bir akıllı telefon alan İbrahim Boyacı’ya ikinci el bir akıllı telefon sıfır ürün diye satıldı. Telefonu art arda arızalınca yeni aldığı ürünün garantisinin bittiğini öğrenen İbrahim Boyacı, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu.

Tüketici Hakem Heyeti’nin İbrahim Boyacı’yı haklı bulmasından sonra karara itiraz eden BİM, konuyu yargıya taşıdı. Bilirkişi atanan davada da İbrahim Boyacı tekrar haklı bulununca BİM’in, ikinci el telefonu sıfır ürün olarak sattığı bir kez daha teyit edilmiş oldu. Mahkeme kararından sonra zincir marketin zararını karşılamasını bekleyen İbrahim Boyacı, Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu.

“BİM’DEN SIFIR DİYE ALDIĞIMIZ TELEFON MEĞER İKİNCİ ELMİŞ”

BİM tarafından mağdur edilen ve yıllardır yargı önünde hakkını arayan İbrahim Boyacı, “Yaklaşık 2 yıl önce BİM’den sıfır diye aldığımız telefon meğer ikinci elmiş. Biz telefonu aldıktan kısa bir süre sonra telefon arıza vermeye başladı.

Yeni ürün olduğu için hemen telefonu garanti servisine götürdük. Telefondaki arızanın giderildiğini söyleyip garanti servisi bize telefonu geri verdi ama bir süre sonra telefon yeniden arızalandı. Yeniden telefonu garanti servisine götürünce, ürünün garantisinin bittiğini söylediler. Garanti servisinden bize, telefonun 1 yıl önce başkasına satıldığı söylendi. İkinci el telefon bize sıfır diye satılmış” ifadelerini kullandı.

“BİLİRKİŞİ DE BİZİ HAKLI BULDU”

Yapılan hatanın düzeltilmesi için BİM’e başvuran ama herhangi bir cevap alamayan İbrahim Boyacı, “Sıfır diye aldığımız telefon ikinci el çıkınca BİM’in bölge müdürlüğüne başvurduk ama yardımcı olmadılar. Ben de konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıdım. Tüketici Hakem Heyeti, telefonun ikinci el olduğunu ve BİM’in zararımı karşılaması gerektiği yönünde bir karar verdi. Ancak BİM, konuyu bir üst Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıdı ve bu sefer de dava açılmış oldu.

Ünlü ekonomist Türkiye'yi bekleyen yeni felaketi açıkladı! Ünlü ekonomist Türkiye'yi bekleyen yeni felaketi açıkladı!

Davamıza bilirkişi atandı ve bilirkişi de bizi haklı buldu. Yakın zaman önce sonuçlanan davada ben bir defa daha haklı bulundum. Mahkeme kararına göre BİM tarafından benim zararımın karşılanması gerek ama henüz bir şey görmedik. Ancak ben konuyu ‘dolandırıcılık’ olarak tekrar yargıya taşıyacağım” şeklinde konuştu.