Altın fiyatları ABD enflasyon verisine odaklandı. Yarın açıklanacak olan Temmuz ayı enflasyon verileri, fiyat baskılarının düşme eğiliminde olup olmadığını ve piyasaların, Fed'in agresif faiz artışı döngüsünü sona erdirmeye yakın olduğuna inanmakta haklı olup olmadığını gösterecek. Ekonomistler beklentiler altında gelebilecek enflasyon verisinin, ABD Merkez Bankası Fed’in Eylül ayındaki toplantıda faiz oranlarını artırmama ihtimalini güçlendirebileceğini kaydediyor.

Cuma günü ise ABD'de Temmuz ayı ÜFE verileri açıklanacak ve çekirdek üretici fiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 2,3 oranında artması bekleniyor.

Öte yandan Kapalıçarşı kurunda yaşanan yükseliş ve tabela kurunda gerçekleşen düşüş sonrasında iki kur arasındaki fiyat makası yeniden açılmaya başladı.  

Ons altın fiyatı geçtiğimiz Cuma günü beklenti altı gelen ABD Tarım Dışı verisi ile bir miktar yükselmişti. Ancak Fed’in önem verdiği diğer verilerden olan Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı oldukça güçlü gelmiş, piyasa bunu çok umursamamıştı. Yeni hafta itibarıyla ABD dolar endeksi güçlenirken, ons altın tarafında da güçlü düşüşler yaşanıyor. Dün 1922 dolar seviyesine kadar çekilen altının ons fiyatı bugün ise 1930 dolar seviyesinde bulunuyor.

Yurt içinde ise gram altın fiyatı ise dolar/TL kurunun yeniden 27 TL seviyesinin üzerine yükselmesi sebebiyle ons tarafındaki düşüşlerin etkisini üzerinde pek fazla hissedemedi. Altının gram fiyatı 1670 TL seviyesinde bulurken, çeyrek altın 2.894 TL, Cumhuriyet altını 11.726 TL’den değerleniyor.

Piyasalarda tüm bu gelişmeler yaşanırken uzmanlardan da altın fiyatları içim tahmin ve yorumlar gelmeye devam ediyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Hatice Kolçak, “Gram altında en ufak bir mesele söz konusu değil. Gram altın seyri devam ediyor. Muazzam bir düşüşü beklemediğimizi vurgulamak isterim. Hatta bu dönemi mumla arayacağız. Ons altındaki minik geri adımlar, bizim gibi orta ve uzun vadeli altın biriktiricileri için avantajlı alım fırsatları yaratabilir. Kısa vadede gram altının 1750 liralık seviyelere ulaşmasını bekliyorum, özellikle 1725-1730 TL'yi aşmasının ardından. Ancak, orta ve uzun vadede bu yıl için hedefimiz 2000 TL. Gram altında herhangi bir engel görmemekteyim” şeklinde yorumda bulundu.

Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 1 gramdan daha az altın basılmaması kararını değerlendirerek, bu kararın sonuçları olacağını belirtti. Memiş, hem fiyatlara hem de makas aralığına dikkat çekerek şunları söyledi:

 "Gram altın serbest piyasalarda 1775 lira. USD/KG ise 65.280 dolar. Kota, ek vergi, yarım gram basmama kararları sonrası serbest piyasa ile internet kuru arasına artık 100 lira koyabilirsiniz. Bir gün herkes fiziki altının kıymetini bilecek. Geçen yıl gördü ama az bildi. 1 gram altında altın üretilmemesi şuna benzer: Ekmek alman lazım ama elinde çeyrek ekmeğe yetecek kadar paran var. Karar ‘ya tam ekmek alacaksın ya da almayacaksın’ diyor. Bu kararın güncellenmesi gerek. Örf, adet ve geleneklerimiz var."

Ayrıca FXCM Piyasa Uzmanı Russell Shor, konuyla ilgili açıklamasında, "Çin'in zayıf ticaret verileri genel bir riskten kaçış hissiyatına yol açtı. Bugün tercih edilen liman dolar oldu ve bu da değerli metal üzerinde baskı yarattı." dedi.

Dolar endeksi ise %0,5’e yakın değer kazanarak, dolarla fiyatlanan külçenin kayıplarını artırdı. Öte yandan dolardaki artış, gösterge 10 yıllık Hazine getirilerinin cuma günü ulaştığı Kasım 2022 zirvelerinden gerilemesiyle sınırlı kaldı.

Öte yandan analistler, perşembe günü beklenenden daha yüksek bir TÜFE rakamının gelmesinin eylül ayında yeni bir faiz artırımı olasılığını gündeme getirebileceğini belirtti.

Piyasanın duyarlılığını yansıtan, dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu SPDR Gold Trust'ın varlıkları ise pazartesi günü beş ayın en düşük seviyesine geriledi.