ABD'den gelen beklentilerin üstündeki enflasyon rakamları sonrasında dolar 2022'nin zirvesini görürken Euro düşüşünü sürdürdü, altın ise 2 ayın dibini gördü. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın, gümüş ve dolar kuru için Ekim ayından sonra olacakları açıkladı. 

Gram altında son alım fırsatı diyen İslam Memiş, "Eylül, Eurodolar, altın, gümüş, kripto paralar için “son baskılanma ayı” olabilir" dedi.

İslam Memiş'ten 2 ayın dibini gören altın fiyatları için kritik uyarı - Resim: 8

İşte İslam Memiş'in açıklamaları:

ABD'deki enflasyon verisinin açıklanmasıyla çok sayıda yatırımcının hesabı değişti. ABD’de tüketici enflasyonu Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 8,3 oldu, beklenti 8,1'di. Bu fark 50 baz puan faiz artışı beklentilerinin de revize olmasına neden oldu. Artık FED'in 75 baz puan faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakılırken, 100 baz puanlık jumbo artırım tekrar gündeme geldi.
Gram altında son alım fırsatı diyen altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ekim ayına işaret etti. 

Memiş “ABD'de enflasyonda beklentileri aşan veri, risk iştahında azalmaya, küresel borsa, emtia ve kripto paralar da sert düşüşe neden oldu.” dedi.

İslam Memiş'ten 2 ayın dibini gören altın fiyatları için kritik uyarı - Resim: 6

İşte İslam Memiş’in dolar ve altın için beklentileri…

"Piyasalara yüksek enflasyon darbesi geldi." diyen İslam Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eylül, EURUSD, altın, gümüş, kripto paralar için “son baskılanmaya ayı” olabilir. TL karşısındaki fiyatlamalarda zaten sorun yok. Yön yukarı. Dolar nereye, onlar oraya.Dün yeni rallileri bekleyen piyasalar bugün yeni dipleri konuşur oldu. Son bir kez borsa, emtia ve kripto paraların baskılanacağını görebiliriz. Ekim ayı itibariyle merkez bankaları sahadan çekilir, piyasa kendi hikayelerini yazar ve fiyatlar.
Eylül, EURUSD, altın, gümüş, kripto paralar için “son baskılanmaya ayı” olabilir. TL karşısındaki fiyatlamalarda zaten sorun yok. Yön yukarı. Dolar nereye, onlar oraya.

Editör: Menekşe Topaloğlu