Yatırımcının güvenli limanı altın son 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ons altın fiyatı gün içerisinde 1654 dolara geriledi. Gram altın ise 971 liraya kadar düştü. Altın fiyatları için gözler Fed'in 21 Eylül'deki faiz kararına çevrildi. Analistlere göre, Fed'in beklentilerin üzerine faiz artırımı yapması durumunda ons altının düşüşü sürdürmesi bekleniyor. Bu gelişmeler ışığında Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Haberler.com'un Youtube kanalına konuk olan İslam Memiş, altın fiyatlarındaki düşüşün nedenlerini açıkladı. Altın fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olmadığını ifade eden Memiş, yatırımcıların ne yapması gerektiğini anlattı.

İslam Memiş açıkladı: Altın fiyatlarındaki düşüş sürecek mi? - Resim: 10

İşte İslam Memiş'in açıklamalarından satır başları:

Ons altın 2 yıl aradan sonra sert bir şekilde değer kaybetti. Bu hafta başında 1735 dolar seviyesinde olan altının ons fiyatı, Amerika'da açıklanan enflasyonun beklentiden fazla gelmesiyle beraber sert bir şekilde geri çekildi. Altının ons fiyatı 1655 dolar seviyesine kadar geriledi. 
21 Eylül akşamı açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımı yüzde yüzde olarak fiyatlanmış durumda. Altının ons fiyatındaki sert gerilemeyle birlikte yeni bant aralığı 1610-1710 dolar aralığı. Bu aralığı yakından takip etmeye devam ediyor. 

Orta ve uzun vadeye baktığımızda düşüşlerin kalıcı olacağını söylemek zor. Çünkü bugünkü ekonomik koşulları göz önünde bulundurduğumuz zaman altın fiyatlarındaki düşüşün geçici olacağını tahmin ediyorum. Özellikle orta ve uzun vadede yukarı yönde hareketler mümkün olabilir. 

Gram altın için yıl sonu beklentim 1.450 TL. Öngörümde herhangi bir değişiklik yok. Hem döviz tarafında yukarı yönlü hareket bekliyorum hem de ons altında bu baskılanmanın çok sürmeyeceğini bekliyorum. Eğer herhangi bir değişiklik olsaydı öngörümü revize ederdim. Şu an için güncelleyecek bir gelişme olmadığını düşünüyorum.

İslam Memiş açıkladı: Altın fiyatlarındaki düşüş sürecek mi? - Resim: 11

Kısa vade için 950-1000 lira aralığını takip etmeyi sürdüreceğiz. Gram altının 1000 liranın altında yatırımcısına alım fırsatı sunduğunu söyleyebilirim. 

Yatırımcılar sepet kültürünü mutlaka kendisine yer etmeli. Riskli varlıklarda veya risksiz varlıklarda mutlaka sepet ya da risklerini azaltmak için çeşitli enstrümanlara yatırım yapmalı. Son birkaç aydır dünyanın gündemine dolar endeksinde yaşanan hızlı yükseliş çok konuşulduğu için bence yatırımcıların doların karşısında en çok değer kaybeden euro, sterlin, altın ve gümüş gibi yatırım araçlarını düşünmesi gerektiğini düşünüyorum.

Dolar endeksi yükseldiği için kripto paralar da baskılanmaya devam ediyor. Özellikle Bitcoin'de 18-22 bin dolar aralığını takip etmek gerekiyor. Alt coinlere baktığımızda bu satıcılı baskı da devam ediyor.

Yatırımcılar bu dönemde elindeki altınları kaptırmamalı. Gram altında 950-1000 TL bandını önemsiyorum. Özellikle düğün yapacak, altın borcu olan vatandaşların altının bu fiyatlarda çok kalmayacağını göz önünde bulundurmasını gerektiğini düşünüyorum."