Piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon verileri açıklandı. ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ocakta aylık bazda yüzde 0.3 ve yıllık bazda yüzde 3.1 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

ABD enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle ons altın baskı altına girerek hızla geri çekildi. Ons tarafındaki düşüşler altın gram fiyatını da geriletti.

Peki, yatırım için en uygun araç ne olacak? Dolar ne kadar yükselir? Altın fiyatları ne olacak? İbresini aşağı döndüren altın fiyatları sonrası altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın öngörüsünü paylaştı.

"Ons altın ABD enflasyon verisi sonrası bin 900 dolar seviyesine kadar geriledi" diyen Memiş sözlerine şöyle devam etti:

"Piyasalar Fed'i fiyatladığı için fiyatlarda aşağı yönlü kırılım gerçekleşti. Enflasyon verisi öncesi ons altında 2 bin 30 dolar seviyesi varsı. Eğer piyasalar Fed'i fiyatlamasıyla 2 bin 50 dolar seviyesini test eden bir ons altın görebilirdik. Bu hafta eline dolar geçmiş veya ons altının düşüşünü bekleyen yatırımcılar altına giriş için iyi bir fırsat yakalamış durumda. Ons altın için aşağıda bin 980 dolar destek seviyesi var. Ancak ısrarla bu rakamı beklemekten ziyade bu hafta yaşanan sert düşüşleri fırsata çevirmek avantajlı olabilir. Çünkü ons altın dün gün içinde 40 dolarlık bir satış yedi."

Uzman yorumunu Sabah'ta paylaşan Memiş, "Gram altın TL fiyatı resmi kur tarafında 2 bin lira seviyesi altında seyrederken serbest piyasalarda 2040-2050 lira seviyesinde. Aşağıda 2 bin 40 lira güçlü bir destek seviyesi var. Ons altında yaşanan düşüler gram altın fiyatında 15 TL'lik bir gerilemeye neden oldu. Düğün yapacak olan, elinde parası olan, elinde doları olanlar altın fiyatlarında gerçekleşen sert düşüşleri bir fırsata çevirmeli. Bu fırsatlar yıl içerisinde sık sık gelmeyebilir" dedi ve ekledi:

"Piyasalar Fed'in faiz artırım ihtimalini fiyatlamaya başladı. Gram altında hedef değerler 2 bin 500-2 bin 700 TL yıl sonu ise 3 bin TL. Dolayısıyla yıl içinde dalgalanmalar olabilir."