Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), depremden etkilenen bölgenin haritasını paylaştı. Depremin sadece Türkiye'de değil birçok ülkede de hissedildiği belirtilirken, 4 bin 500'lük deprem felaketin boyutunu gözler önüne seriyor.

6 Şubat'ta Hatay'ı vuran Kahramanmaraş merkezli depremde hasar gören çok sayıda bina, dün akşam 3 dakika arayla meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde yıkıldı.

Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin Ürgenpaşa Mahalesi Atatürk Caddesi'ndeki 7 katlı misafirhanesi ilk depremde ağır hasar görmüş ve dünkü depremde tamamen yıkılmış, sadece yangın merdiveninin yerinde olduğunu görüldü.

Depremde 6 kişi öldü, 18'i ağır olmak üzere 294 kişi yaralandı. Yaralılar çevredeki çok sayıda hastanenin sağlık birimlerinde tedavi altına alındı.

Depremden etkilenen bölge Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) tarafından yayınlanmaktadır. Merkez, "24 dakika önce meydana gelen depremlerdeki renkli noktalar, hissedilen sarsıntıyı temsil ediyor" dedi.

Haritaya bakıldığında depremin etkilediği bölgenin Suriye, KKTC, Lübnan ve Mısır'a kadar uzandığı görülmektedir.

Tüm titremeler kaydedilir ve başka bir gönderide EMSC, beş dakikada 4.500'den fazla titreme raporu içeren bir harita paylaştı.

Nitekim 20.04'teki 6.4'ün ardından AFAD'a göre en büyüğü 5.8 olmak üzere 90 artçı sarsıntı oldu.

Merkezi Hatay olan deprem sadece Türkiye'de değil, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail, Suriye, Lübnan ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu yedi ülkede hissedildi.

Deprem özellikle Lübnan'da paniğe neden oldu. Lübnan'da insanlar sokaklara döküldü ve açık alanlarda toplandı. Depremin ardından başkent Beyrut'un birçok mahallesinde insanların evlerini terk ederek sokaklara döküldüğü görüldü.