Suriye sınırında "makam aracıyla insan kaçakçılığı" yaptığı iddialarından emekliliğe sevk edilen Tuğgeneral B.Ç., önceki gün Şanlıurfa Akçakale Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Ankara’da gözaltına alındı. B.Ç., soruşturmanın yürütüldüğü Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine getirildi. Savcılık ifadesinin ardından B.Ç., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

MSB kaynakları, şu açıklamayı yapmıştı:

- "Suriye’de görevli bir Tugay Komutanının makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir.

- Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir. Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır. Sözleşmeli personelin sözleşmeleri fesih edilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir."

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan basın bilgilendirme toplantısında da "Gizli olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale Savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuyla ilgili idari ve adli süreç birbiriyle bağlantılı şekilde yürüyor.  Adli süreçteki gelişmelere göre idari süreçler de işletilmeye devam edecektir. TSK’da disipline ve kanunlara aykırı hareket eden kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır" açıklamasında bulunmuştu.

Editör: Menekşe Topaloğlu