YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ceza alan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ''terör davası'' açılabileceği iddia edildi. Dava açılması durumunda İçişleri Bakanı Soylu'nun görevden alma yetkisi bulunuyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk'te katıldığı programda YSK üyelerine 'Ahmak' dediği gerekçesiyle hapis cezası alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu görevden alma yetkisi bulunmadığını söyledi. Soylu, İmamoğlu'na verilen ceza İstinaf ve Yargıtay'da onanırsa açığa alma yetkisi bulunduğunu ileri sürmüş, görevden alabilmesi için ise Danıştay'dan olumlu yanıt gelmesi gerektiğini söyledi. 

6 yaşındaki çocuğun istismar davasında zanlı için adliyeye akın ettiler 6 yaşındaki çocuğun istismar davasında zanlı için adliyeye akın ettiler

Habertürk yazarı Bülent Aydemir ise dünkü köşesinde kaleme aldığı yazıda Danıştay üyeleriyle yaptığı görüşmeleri aktarırken "Sayın Bakan prosedürü açıklıyor ancak yasalar bu olayda, durumun böyle olmadığını söylüyor.... Hem hukukçulara hem de başvuru üzerine görevden alma kararını verecek bazı Danıştay üyelerine sordum. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Konuştuklarımın tamamı İmamoğlu hakkında karar kesinleşse dahi görevden alınamayacağını söylüyor. Çünkü hakaret suçu, belediye başkanlığına engel teşkil etmiyor" bilgisini aktarmıştı. 

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya da bugünkü köşesinde CHP'nin grup toplantısına katılan Ekrem İmamoğlu ile Kılıçdaroğlu ve kurmayları arasında geçen görüşmelerin içeriğine yönelik kulis bilgilerini kaleme aldı. Buna göre CHP yönetimi Ekrem İmamoğlu'na bu kez terörden yeni bir dava açılacağı ihtimali üzerinde duruyor. İmamoğlu'na terörden dava açılması halinde İçişleri Bakanlığı'nın dava sonuçlanmadan görevden alma yetkisi bulunuyor. 

Sarıkaya'nın yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Şimdi gelelim asıl soruya…

Ankara’da yaklaşık üç saat kadar süren görüşme trafiği içinde Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu Cumhurbaşkanlığı adaylık konusunu hiç konuştu mu?

Yakın çevrelerine aktardığına göre bu konu hiç ele alınmamış, daha çok dava ve gelebilecek soruşturma, kovuşturma ve mahkeme süreçleri üzerinde durulmuş.

Özelikle de yeni bir davanın yolda olduğu konusu üzerinde yoğunlaşılmış.

Anlattıklarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun uzun süre önce dile getirdiği, “belediye kadroları içinde terör ile iltisaklı kişilerin olduğuna” dönük iddiası üzerinden Büyükşehir Belediyesi bir soruşturma geçirmişti.

Ancak herhangi bir olguya rastlanmadığı belirtilmişti.

Ancak yakın zamanda ikinci bir müfettiş görevlendirilmiş ve Büyükşehir’de yeni bir inceleme başlatılmış.

Yine iddialarına göre ikinci müfettiş 105 belediye çalışanını terörle iltisaklı bulduğunu belirten rapor vermiş.

Üzerinde durdukları böyle bir sürecin başlaması halinde İmamoğlu’nun terör örgütleriyle iltisaklı kişileri işe alıp, onlara destek olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılıp görevinden açığa alınması.

Bunun Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde olma ihtimali üzerinde de durulmuş.

Hukukçular, “Ahmak…” sözünün kanun gereği belediyedeki göreviyle alakalı olmadığı için İçişleri Bakanı’nın açığa alma yetkisinin bulunmadığını anımsatmış.

Ancak terör ile ilgili konularda Bakanlık yetkisinin bulunduğuna vurgu yapmış.

Buna karşı nasıl bir siyasi taktik geliştirmeleri gerektiği üzerinde durulmuş.

Beklenti 6’lı Masa ile de bağlantılı kalarak bu tür gelişmelere karşı kamuoyu oluşumunu sağlamak."