Olay, 5 Ağustos Cumartesi günü Bulgaristan'ın Varna kentinde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, imam olan babasının görev yaptığı Bulgaristan’da ailesiyle birlikte yaşayan hafız Halil İbrahim Yeşilyurt (23), arkadaşları ile Karadeniz sahilinde denize girdi. Denizde yüzdüğü esnada bir anda akıntıya kapılan genç, bir süre sonra gözden kayboldu. Halil İbrahim Yeşilyurt'un akıntıya kapıldığını fark eden arkadaşları, durumu Bulgaristan polisine bildirdi.

gnç4

İhbar üzerine harekete geçen Bulgar polisi hem denizde hem de sahil kıyısında genç hafızı bulmak için çalışma başlattı. İmam olan baba Ahmet Yeşilyurt'un görev yaptığı Rusçuk Bölge Müftülüğü ise durumu Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığına bildirdi. Genç hafızın cansız bedeni 6 gün sonra Karadeniz kıyılarında Bulgar polisi tarafından bulundu.

gnç3

Yapılan otopsinin ardından gencin cenazesi memleketi Aksaray'a getirildi. Yeşilyurt için öğle namazını müteakip Somuncu Baba Külliyesi'nde cenaze namazı kılındı. İmam-hatip olan Ahmet Yeşilyurt, külliyedeki cenazede hafız oğlu için en acı görevini yaptı. Hafız oğlu için alınan helalliğin ardından cenaze namazını kıldıran imam babayı meslektaşları ve yakınları teselli etti.

gnç2

Yeşilyurt'un cenazesi, namazın ardından Ervah Kabristanlığı'na defnedildi.

gnç1-3

gnç-3

Kaynak:iHA