Gümüş ons fiyatı dün 26,075 dolara çıkarak 18 Nisan 2022 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Sene başı itibarıyla gümüşün kazancı yüzde 8 oldu.

UBS Bank, ABD dolarında zayıflama ve ABD Merkez Bankası Fed'in olası faiz indiriminin değerli metallere olan ilgiyi artırmasıyla birlikte gümüş fiyatının bu yıl yükselmeye devam edeceğini öngördü.

New York'ta işlem gören vadeli kontratların bu yıl yüzde 8 artarak 25,99 dolar/ons seviyesinden işlem gördüğüne işaret eden UBS stratejisti Dominic Schnider, fiyatların yüksek kalmaya devam etmesini ve gümüş fiyatının Aralık ayına kadar 29 dolara çıkmasını bekliyor.

Schnider, Mart ayı başındaki geri çekilmeden bu yana gümüş fiyatının yüzde 30 civarında arttığına işaret ederken aynı dönemde altın fiyatının yüzde 12 arttığına dikkat çekti.

Öte yandan Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası verilerine göre, Mart ayında altın ithalatı 21 bin 670 kg oldu. Böylece 2022 yılı Haziran ayından bu yana en düşük ithalat rakamı görüldü. Yılın ilk çeyrek döneminde toplam altın ithalatı 147 bin 453 kg seviyesine ulaştı.