Yeni yılda vatandaş, işadamları ve fiziki sektörü ilgilendiren düzenlemeler yürürlüğe girecek. E-ticaret sektörünü düzenlemek için E-Ticaret Denetim Kanununda Değişiklik Yapılması Kanunu başta olmak üzere pek çok yeni düzenleme getiriliyor.

Haksız rekabeti önleyecek

Kanun, e-ticarette haksız rekabetin ve tekelleşmenin önlenmesi, yeni aktörlerin piyasaya girmesinin teşvik edilmesi, e-ticaretin dengeli ve sağlıklı gelişmesinin sağlanması amacıyla e-ticaret aracı hizmet sağlayıcıları ile e-ticaret hizmet sağlayıcılarını ölçek dikkate alınarak düzenlemektedir.

e-ticaret

Konaklama vergisi geliyor

Bu yılın başlarında yüzde 2 oranında konaklama vergisi de yürürlüğe girecek. Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamp alanı, kulübe, yayla ve benzeri konaklama tesislerinde verilen gecelik hizmetlerden konaklama vergisi alınacaktır. Konaklama tesisindeki gecelik hizmetler ile birlikte satılan konaklama tesisinde verilen diğer tüm hizmetler de bu vergiden karşılanacaktır.

konaklama-vergisi

Kuyumcular dikkat!

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren kuyumcuların ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri için yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir, belge kaybolsa dahi 31 Aralık tarihinden önce belge başvurusunda bulunulması önem arz etmektedir. Yetki belgesi kuyumculuk işletmesinin bulunduğu il yetkili dairesi tarafından bilgi sistemi üzerinden düzenlenir.

kuyumculuk

Eğlence vergisini kaldırılıyor

1 Ocak 2023 tarihinden itibaren sinema, konser, spor müsabakaları ve at yarışları seyircileri tarafından bilet fiyatları ile birlikte ödenen %10'luk eğlence vergisi alınmayacaktır.

Berber ve kuaförlere 1 gün tatil

Berber, kuaför ve güzellik salonları için bir günlük tatil uygulamaları 1 Ocak'ta başlayacak. Piyasa tatil olarak ön plana çıkarılırken, tatil hakkı tüm işletmelere eşit olarak uygulanacağı için haksız rekabetin önüne geçilmesi bekleniyor.

berber-ve-kuaferlere-tatil

İngiltere ile ticaret

İngiltere ile ticarette, CE işareti 1 Ocak'tan itibaren UKCA düzenlemeleri ile değiştirilecektir. Bölgeye ihracat yapacak firmaların UKCA belgesini ürünlerine iliştirmesi önemlidir.

Yeni yıldan itibaren brüt alanı 5.000 metrekareden fazla olan tüm binalar, enerjisinin en az %5'inin güneş paneli, rüzgar ve ısı gibi yenilenebilir enerji pompalarından gelmesine ihtiyaç duyacak.

İhracatı Destekleme Kararnamesi çerçevesinde uluslararası fuarlara verilen destekler 1 Ocak'tan itibaren daha etkin hale getirilecek. Karara göre fuara katılım, hedef ülke/hedef sektör fark etmeksizin tüm ülkeler için garanti altına alınacak. Amaç, küçük ve mikro işletmelerin katılım ücretlerinin %75'ini destekleyerek tabanı desteklemek için sosyal yardımın teşvik edilmesi ve daha fazla küçük ve mikro işletmenin fuara katılmasını teşvik etmektir.

e-Kitap talebi geliyor

2021 vergi döneminde cirosu 4 milyon TL ve üzerinde olan gerçek ve tüzel mükelleflerin 1 Ocak 2023 tarihine kadar elektronik defter uygulamasına geçmesi gerekmektedir. 2021 yılı ciroları 1 milyon TL ve üzeri gayrimenkul ve/veya motorlu kara taşıtları, inşaat, imalat, alım, satım veya kiralama işlemlerini gerçekleştirenler ile internet siteleri veya diğer elektronik ortamlarda mal ve hizmet satan mükellefler 1 Ocak uygulaması kapsamında olacak.