Meksika’da hayvanat bahçesi müdürünün, 4 keçiyi kestirip yılbaşı partisinde servis ettirdiği ortaya çıktı. Müdürün bir geyiğin ölümü ve birçok hayvanın satılması gibi başka vukuatları da ortaya çıktı.

Meksika’nın Guerrero eyaleti Semaren Yaban Hayatı Dairesi Başkanı Fernando Ruiz Gutierrez, 31 Aralıkta yaptığı basın açıklamasında olayla ilgili Bu dört hayvan, hayvanat bahçesinde kesilip pişirildi ve yıl sonu partisinde yemek olarak sunuldu ifadelerini kullandı.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 2

Zoochilpan Hayvanat Bahçesi’nde meydana gelen olayda, pigme keçilerin pişirilip yenmesi dahil bazı hayvanların satılması ve bir geyiğin ölmesi gibi bir çok konuda suçlanan Jose Ruben Navan’ın, 12 Ocak’ta görevden alındığı belirtildi.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 3

Gutierrez açıklamasında Navan’ın insan sağlığını da tehlikeye attığını vurgulayarak bu hayvanların bir gıda olarak tüketime uygun olmadığını ifade etti. 

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 4

Yetkililer, soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 5

Cüce Keçi ya da Minyatür Keçi olarak da adlandırılan Latince adı "Capra hircus senegalensis" olan bu sevimli canlılar yaklaşık 15-20 yıl yaşayabiliyor. 

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 6

Boyu maksimum 18 cm'ye ulaşan cüce keçilerin tüyleri düz ve kısadır. Hem dişi hem  de erkek boynuzludur. Boynuzları burmalı yapıdadır. Erkeklerin boynuzu dişiye göre daha uzun ve içe doğru kıvrıktır.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 7

Cüce keçiler normal keçilerin minyatür cinsleridir. Son derece sevimli, cana yakın, kişilik sahibi hayvanlar olmaları ve minik yapıları onları çiftliklerin ve küçük bahçelerin vazgeçilmez hayvanı yapmaktadır.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 8Erkeğin boynuzu dişiye göre daha uzun ve içe doğru kıvrıktır.

Hayvanat bahçesinde skandal! Müdür cüce keçilerle ziyafet çekti - Resim: 9

Gebelik süresi ortalama 140-150 gün civarıdır.