Hayrettin Güngör yönetimindeki Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin ırk, din, mezhep ve cinsel hayata dair bilgileri alıp işlemek adına çalışanlarına Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında bir belge imzalattığı ortaya çıkmıştı

İddiayı gündeme taşıyan Sözcü gazetesi yazarlarından Çiğdem Toker, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarından cinsel hayat ve mezhep gibi kişisel bilgilerini istediğini yazmıştı. “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Bilgilendirme ve Muvafakatname” başlıklı metinin dört sayfadan oluştuğunu ve içinde geçen “özel nitelikli kişisel veri” tanımına dikkati çekti.

Toker “özel nitelikli kişisel veri” tanımının kapsamını şöyle aktardı: “Kişinin (Çalışanın) ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkumiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileri.”

Toker, “Dehşet verici” olarak değerlendirdiği bu muvafakatnameyi belediye çalışanlarının imzalamaya zorlandığını CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un aktardığını ifade eden Toker, Öztunç'un Kahramanmaraş Belediyesi'nin bu girişimini Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguladığını ifade etmişti.

HAYRETTİN GÜNGÖR'DEN YANIT

Konuyla ilgili Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör Twitter hesabından açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada "6698 Sayılı KVKK kapsamında, diğer kamu kurumlarından farklı hiçbir işlem yapılmadığı halde; Sn. Ali Öztunç'un yanlış aktarımının sebep olduğu Sözcü’deki yazı! Yazıyı yazan Çiğdem hanımla görüştük, bir düzeltme yapacak. Peki ya siz Sn. Öztunç ?" dedi.

hayrettin-gungor-1

Güngör ikinci paylaşımında "Hatadan dönmek de bir erdemdir.Kahramanmaraş ile İzmir’i bir kıyaslayın bakalım. Sizce ‘dehşet verici’ dediğiniz özel nitelikli verileri toplayan kim! Sizi ve sayısını hatırlamadığım yalanlarınızı kamuoyunun vicdanına bırakıyorum." diyerek birde link paylaştı.

hayrettin-gungor-2

ALİ ÖZTUNÇ FİŞLEME DEDİĞİ MUVAFAKATNAME'Yİ PAYLAŞTI

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Ali Öztunç ise belgeli olarak "Sayın Hayrettin Güngör personele imzalattığınız metin işte bu. Herhangi bir yanlış anlama ve aktarma sözkonusu değil. Olay net ve açık. Çiğdem hanımla sizin danışmanınızın görüşmesi anlaşılan size yanlış iletilmiş. Ya da siz her zamanki gibi milleti yanıltmaya çalışıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

tweet-ali-oztunc1

"ERKOÇ'UN YAPTIĞI KAYAK MERKEZİNE GİDİN HAVA ALIN"

Belgelerle ilgili net bir şekilde cevap bekleyen Ali Öztunç, "Siz bu belgeleri personele imzalattınız mı imzalatmadınız mı Hayrettin Güngör? Sizin danışmanınız da imzalattığınızı itiraf ediyor. Yalan söyleme konusunu hemşehrilerimin taktirine bırakıyorum. Size önerim ise eski başkan Erkoç’un yaptığı kayak merkezine gidip biraz temiz hava alın." açıklamasında bulundu.

tweet-ali-oztunc2

İŞTE MUVAFAKATNAME’DEKİ O AYRINTI;

belge46