TSK'nın 29. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu

Yüksek Askeri Şura'da TSK'nın yeni komuta kademesi şekillendi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, TSK'nın 29. Genelkurmay Başkanı oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığına ise Salih Zeki Çolak getirildi.

TSK'nın 29. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Genelkurmay Karargahı'nda yapılan YAŞ Ağustos ayı olağan toplantısı son gün mesaisinin ardından tamamlandı. Bugün tamamlanan YAŞ toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda alınan ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulan kararlar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.
 

İKİ PAŞA EMEKLİ OLDU


YAŞ kararlarına göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Jandarma Genel Komutanı Abdullah Atay emekli oldu. Yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı.


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YAŞ'ta alınan kararların Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren geçerli yürürlüğe girdiğini belirtti. Kalın, "Bu vesileyle bir üst rütbeye yükselen general ve amirallerle görev süreleri uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin yüce milletimize, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ve ailelerine hayırlı olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görevini tamamlayarak 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren görevlerinden ayrılacak olan TSK mensuplarına fedakar ve özverili hizmetlerinden dolayı milletimiz adına teşekkür ederiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin güçlü ve kahraman ordusu Türk Silahlı Kuvvetleri'ne görevi boyunca büyük hizmetler veren Sayın Necdet Özel'e ayrıca teşekkür eder, bundan sonraki hayatında kendisine ve ailesine başarı ve mutluluklar dileriz" açıklamasında bulundu.
 

UYAR VE KÖSELE ORGENERALLİĞE TERFİ ETTİ


Alınan kararlar çerçevesinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'na, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi 1 yıl uzatıldı. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Galip Mendi Jandarma Genel Komutanlığı'na, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk Yüksek Askeri Şura üyeliğine, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar 1. Ordu Komutanlığı'na, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Ege Ordusu Komutanlığı'na atandı.


30 Ağustos 2015'ten geçerli olmak üzere orgeneralliğe terfi ettirilen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş 3. Ordu Komutanlığı'na, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı İhsan Uyar, orgeneral rütbesi ile aynı göreve ve Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele oramiral rütbesine yükseltilerek aynı göreve atandı.
Kalın, YAŞ'ta alınan diğer kararların Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanacağını bildirdi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'e ilişkin soru üzerine Kalın, "Hiçbir gerekçesi yok, normal prosedür işledi, Cumhurbaşkanımız kabullerini yaptı, görüşmeleri tamamladılar, biz de açıklamamızı yaptık" karşılığını verdi.

 

Öte yandan daha önce Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayınlanan YAŞ kararları ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.
 

 

ORGENERAL HULUSİ AKAR KİMDİR? 
 

1 Ocak 1952 tarihinde Kayseri'de doğan Orgeneral Hulusi Akar, 1972'de Kara Harp Okulu'nu, 1973 yılında ise Piyade Okulu'nu tamamladı. 1980 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982 yılında Kara Harp Akademisi'ni tamamladıktan sonra 1985'te Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden, 1987'de ise Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji'nden mezun oldu.
 

Genelkurmay Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli karargah ve birliklerde Harekat ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini yürütürken Kara Harp Akademisi'nde öğretim görevliliği yaptı. 1990-1993 yılları arasında İtalya'nın Napoli kentindeki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargahı'nda istihbarat subaylığı görevlerinde bulundu. Orgeneral Akar, 1993-1994 yıllarında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlükleri, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirdi, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulundu.
1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Tunceli'nin Hozat ilçesinde İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında İtalya'daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargahı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2002 tarihinde tümgeneralliğe terfi etti. 
Tümgeneral rütbesiyle 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı yaptı ve 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesiyle 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti.

 

2011-2013 yılları arasında Genelkurmay İkinci Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral Akar, 3 Ağustos 2013 tarihinde yapılan YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı.
Genelkurmay Başkanlığı'nca İç Güvenlik Harekatındaki başarılarından dolayı "üstün cesaret" ve "feragat madalyası"yla ödüllendirilen Orgeneral Akar, ayrıca "TSK Üstün Hizmet Madalyası" ve "TSK Şeref Madalyası"yla ile taltif edildi. Orgeneral Akar'a aynı zamanda Bosna-Hersek'te SFOR harekatındaki görevinden dolayı "ABD Liyakat Madalyası" ve "Kore Cumhuriyeti Milli Güvenlik Liyakat Madalyası" verildi.


63 yaşında olan Orgeneral Hulusi Akar, Şule Akar'la evli ve iki çocuk babası. İngilizce bilen Orgeneral Akar, Genelkurmay Başkanlığı'nın 29. başkanı oldu.  

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE