Özellikle Rusya - Ukrayna gerilimi sonrasında alarm çanlarının çaldığı altın fiyatları için dikkat çeken bir tahmin geldi.

1.893 dolara çıkarak son 8 ayın en yüksek seviyesine yükselen altında yeni rekorların eli kulağında...

Posta'ya konuşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ABD Merkez Bankası Fed'in alacağı kararların altın fiyatlarını etkileyeceğini belirtti.

Fed'in yıl için 5 kez faiz artırmasının beklendiğini belirten Yıldırımtürk, "Bu durum da yatırımcıyı altına yönlendiriyor" diye konuştu.

Tüm dünyanın endişeyle takip ettiği Rusya-Ukrayna geriliminin altın fiyatlarını da etkilediğini savunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Yıldırımtürk, "Ama Rusya krizi olmasa bile yılın ikinci yarısında altının ons fiyatının 1.950-2 bin seviyelerine yükselmesini bekliyorum. Ayrıca Rusya olayıyla ilgili gerginlik devam ederse ons altın yıl sonunda 2 bin 250 dolara ulaşabilir." dedi.

Dolardaki durumun altın fiyatlarını yakından etkilediğini söyleyen Yıldırımtürk, mart ayı sonunda Kur Korumalı TL Mevduat Hesapları'nın ilk 3 aylık süresini dolduracağını hatırlattı.

Bu hesaplarda parası olanların sistemden çıkması halinde doların 14 TL'yi bulacağını savunan Yıldırımtürk, böyle bir durum yaşanması halinde gram altının 900 TL olacağını söyledi.

Yıldırımtürk "Bu sırada ons altında da 2 bin 250 seviyesi aşılırsa gram altının yıl sonunda 1.000 lirayı tekrar geçeceğini düşünüyorum." diye konuştu.