Fatih Terim ile yolların ayrılması sonrası Galatasaray Başkanı Burak Elmas'ın takımın başına Domenec Torrent'i getirmek istediği Sarı Kırmızılı ekibe yakın kaynaklar tarafından gelen haberler arasında. Galatasaray cephesi, İspanyol futbol adamıyla görüşürken Sarı Kırmızılı ekip taraftarları, tecrübeli ismin kariyerini araştırmaya başladı. Peki, Domenec Torrent kimdir, nereli? Domenec Torrent kaç yaşında, hangi takımları çalıştırdı? Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City'de Pep Guardiola'nın yardımcısı olan, son olarak New York City ve Flamengo'da teknik direktörlük yapan Torrent'in kariyeri ile ilgili detaylar haberimizde.

Galatasaray 'da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Teknik direktör Fatih Terim ile yolların ayrılması sonrası Sarı Kırmızılı ekip yönetimi Domenec Torrent ile görüşmelere başladı. Galatasaray Yöneticisi Işıtan Gün'ün geçtiğimiz günlerde yaptığı ''Başkanımız da Guardiola ile bu konuda bir görüşme yaptı.'' açıklaması da Sarı Kırmızılı ekip taraftarlarını heyecanlandırırken Torrent'in kariyeri merak konusu oldu. Barcelona, Bayern Münih ve Manchester City'de dünyaca ünlü teknik direktörün yardımcısı olarak görev yapan Torrent, 2018'de Guardiola'nın ekibinden ayrılmıştı. New York City ve Flamengo'da teknik adamlık yapan tecrübeli isim Kasım 2020'den beri boşta. UEFA Pro Lisans sahibi olan ve Galatasaray'a yakın olduğu öğrenilen Domenec Torrent'in kariyeri ile ilgili detaylar haberimizde.

torrent

Domenec Torrent kimdir, nereli? Domenec Torrent kaç yaşında, hangi takımları çalıştırdı?

Tam adı Domenec Torrent Font olan tecrübeli futbol adamı, 14 Temmuz 1962 yılında İspanya'da dünyaya geldi. Katalan ekipleri Unio Esportiva Olot ve Guixols'ta kısa süre futbol oynayan Torrent, 27 yaşında kramponlarını astı ve antrenörlüğe adım attı. Çeşitli eğitimleri almasının ardından Palafrugell'de 6, Palamos ve Girona'da 1 yıl teknik direktörlük yapan İspanyol futbol adamı, 2007 yılında Barcelona'nın yolunu tuttu, Katalan devinde Guardiola ile birlikte çalışmaya başladı.

Temmuz 2008'de Guardiola, A takımın başına geçerken Torrent de ekibin içerisinde yer aldı. Barcelona'daki 4 sezonunda 3 lig, 3 İspanya Süper Kupası, 2 UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 Avrupa Süper Kupası, 2 FIFA Dünya Kulüpler Kupası ve 2 Kral Kupası ile toplam 13 kupa kazanan Josep Guardiola, kulüp tarihinin en büyük başarılara ve rekorlara sahip olduğu bir döneme imza attı.

Barça'nın Avrupa'yı salladığı dönemde Guardiola'nın yardımcısı olan Torrent, İspanyol teknik adamın 1 sezon takım çalıştırmamasına rağmen ayrılmadı. Guardiola, Temmuz 2013'te Bayern'in başına geçerken yardımcısı Torrent de Almanya'nın yolunu tuttu.

domanec

Guardiola ile birlikte Bavyera ekibinde 3 başarılı yıl geçiren Torrent'in dünyaca ünlü teknik adam ile çıktığı yolda bir sonraki durak Manchester City oldu. 2016/2018 yılları arasında City'de Guardiola'nın yardımcılığını yakan Domenec Torrent, İngiliz ekibinden ayrılma kararı aldı.

Haziran 2018'de New York City'nin başına geçen ve burada 60 maça çıkan Torrent, 29 galibiyet, 14 beraberlik, 17 mağlubiyet aldı, 1.68 puan ortalaması yakaladı.

Kasım 2019'da Amerika defterini kapatan İspanyol futbol adamı, Temmuz 2020'de Güney Amerika'ya yelken açtı ve Brezilya'nın köklü ekiplerinden Flamengo'nun başına geçti.

Torrent yönetimindeki Flamengo, 26 maçta 15 galibiyet, 5 beraberlik ve 6 mağlubiyet aldı. Flamengo'nun evinde Sao Paulo'ya 4-1, deplasmanda Atletico Mineiro'ya 4-0 kaybetmesi sonrası görevden alınan 59 yaşındaki teknik direktör, 3 ay geçirdiği Flamengo'da 1.92 puan ortalaması yakaladı.

Kasım 2020'den beri herhangi bir takım çalıştırmayan Domenec Torrent, UEFA Pro Lisans sahibi. İspanyol futbol adamının ağırlıklı olarak tercih ettiği sistem ise 4-2-3-1.