AK Parti iktidarının sağlık politikaları doktorları Türkiye'den gitmeye itiyor. Sağlıkta şiddetin bir türlü önlenememesi de bu kararda etkili oluyor.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşmeleri devam ederken AK Partili Bakan Koca, 2022 yılında istifa eden doktorların sayısını açıkladı. 

Buna göre 2022 yılında 2 bin 239 uzman hekim ile bin 955 hekimin istifa etti.

"OECD'nin Gerisindeyiz"

AK Partili Bakan Fahrettin Koca, “Başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık personelimiz sayısında OECD ülkelerine kıyasla hızlı bir artış göstermemize karşın artan talepler karşısında eksiğimiz hala bulunuyor. Hemşire ve ebe sayımızı daha yüksek bir hızla artırıyoruz ama OECD’nin gerisindeyiz” dedi.

AK Partili Bakan Koca ayrıca sağlık çalışanlarının sayısını da paylaşarak “Sağlık çalışanlarımızın sayısı, 777 bini Bakanlığımız bünyesinde olmak üzere 1 milyon 359 bine ulaştı. Buna rağmen, yeni insan kaynağına ihtiyacımız var. Sağlıkta Beyaz Reform kapsamında almayı planladığımız 85 bin yeni çalışma arkadaşımızla, 115 bin ilave personel istihdamı sağlamış olacağız. Beyaz reformun hayata geçmesiyle birlikte kamuya dönüşte ani artış olmuştur” dedi.

Editör: Menekşe Topaloğlu