Ankara’da üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı Cebeci Mahallesi’ndeki bazı emlakçılar, kayıt döneminde vitrinlerine kiralık daire ilanı asamadı. Bir emlakçı, “Ev yok. Yüz kişinin kiralık ev ihtiyacı varsa, 3 tane kiralık ev var” dedi. Asılabilen ilanlarda ise 2 oda 1 salon dairenin kirasının 5 bin lira, 3 oda bir salon dairenin kirasının ise 6 bin lira olduğu görüldü.

Üniversite kayıtları 26 Ağustos tarihinde sona eren öğrenciler, barınma sorununa çözüm bulmaya çalışıyor. Ankara’da öğrenci nüfusunun en fazla olduğu semt olan Cebeci’de emlak ofis sahipleri kiralık daire olmadığını ve fiyatların yüksek olduğunu belirtti. Emlak ofislerinin camlarının boş kalması ise dikkat çekti. Ofislerde asılı olan ilanlara bakıldığında ise 65 metrekare 2 artı 1 dairenin fiyatı 4 bin TL olarak görüldü. Cebeci Mahallesi’nde bulunan ikinci kattaki 3 artı 1 bir daire fiyatı 5 bin TL, birinci katta yine 3 artı 1 dairenin fiyatı da 6 bin TL.
Cebeci Mahallesi’nde bulunan Kumsal Emlak Ofisi sahibi Serdar Oltun, “Yönetmelik gereği yüzde 25 zammı uygulayan olduğunu görmüyoruz, buna şahit oluyoruz.” dedi. Emlakçı Oltun şöyle konuştu:

YÜZDE 25 ZAMMI UYGULAYAN OLDUĞUNU GÖRMÜYORUZ

“Şu anda öğrenci arkadaşlarımızın da yaşadığı mağduriyeti biliyoruz. Biz elimizden geldiği kadarıyla emlak ofisleri olarak yardımcı olmaya destek olmaya çalışıyoruz. Bu sadece emlak ofislerinin yapacağı bir şey değil burada ev sahiplerinin, evlerde yaşayanlar herkes bir şekilde bu işe, bu konuya yardımcı olması gerekiyor. Bizim yapacağımız tek şey biz burada uzlaştırıcı rolü oynuyoruz. Bizim yaşadığımız süreç itibariyle biz zaten aracı olan, vekil olan kişiler olarak burada gelen arkadaşlara, müşterilerimizi, öğrencilerimize ve ev sahiplerimize uzlaştırıcı bir rol oynamak ile yükümlüyüz. Bunu biz aracı olarak yapıyoruz ama bizim yetkimiz sadece bir yere kadar. Biz o yetkiyi kullandıktan sonra esas burada iş ev sahiplerine düşüyor. Bizim ricamız ev sahipleri arkadaşlarımızdan, öğrenci arkadaşlarımızdan orta yolu bulmamız şart. Evde oturan bir kiracı şu anda kendisini ifade edebilmesi için belli miktar ödediği kiranın üzerine, yönetmelik gereği yüzde 25 zammı uygulayan olduğunu görmüyoruz, buna şahit oluyoruz.

BİZİM YETKİMİZ BİR YERE KADAR

Biz burada ev sahiplerimizi ya da öğrencimizi hiçbir zaman için kötülemiyoruz. Herkes kendi ihtiyacına göre bir fiyat koyuyor ama bu biraz da serbest piyasanın koşullarına göre belirleniyor. Açıkçası, burada yapılması gereken şey bir orta yol bulunması lazım. Bu tek taraflı olabilecek bir şey değil. Ülke koşullarına göre yapmamız gereken tek şey orta yolu bulmak. Ev sahiplerinin de bu konuda inisiyatifli olması gerektiriyor. Tabi ki hepimiz kazanmalıyız ama fazlasını da çok istememek gerekiyor. Üniversiteler açılmadığı için öğrenci arkadaşlarımız tam intikal etmiş değiller, gelecekler; yurtlar daha belli değil, yurtların sonucunu bekliyorlar. Yurtların sonucu belli olduktan sonra da zorlanacaklarını zannediyorum. Fiyatlar gerçekten yüksek, elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruz ama bizim yetkimiz bir yere kadar.”

Başka bir emlak ofisi sahibi ise şöyle konuştu:

İNSANLARIMIZ MAĞDUR OLUYOR

“Şu anda öyle bir ortam yaşanıyor ki eski oturmuş kiracıları mağdur etmemek için ev sahipleri uğraşıyor, sıkıntıda. Üniversiteler kapalı olduğu tarihten beri belli bir kesim çıkmadı evden oturuyor, çıkmadığı için de biraz bir perişanlık oldu. Fakat burada mal sahipleri fahiş fiyat istiyorlar. Fahiş fiyat istediklerinden dolayı da insanlarımız mağdur oluyor. Ev satışlarında da büyük bir sıkıntı var. Fakat şu anda 20 gündür bir gerileme var. İsteksiz alıcı da satanlar da belli bir şekilde kabuğuna oturdu. Böyle devam ederse inşallah ileride biraz daha rahatlık olur. Burada aileler, öğrenciler sıkıntı yaşadı biz bunun içindeyiz. Fiyatlarda biraz gevşeme var. Satılıkta da gevşeme var, bu fiyatlar etmez semtine göre. 30 bin TL maaş alsın bir aile 2 trilyonluk ev alamazsınız, daha da gerileme olacak fiyatlarda, öyle tahmin ediyoruz. Kiralık ev olmadığı içinde sıkıntı var, ev yok. Burada yüz kişinin kiralık ev ihtiyacı varsa 3 tane kiralık ev vardır.”