Milyonlarca EYT'li düzenlemenin Meclis'e sunularak yasalaşmasını dört gözle bekliyor. Peki EYT'liler ilk maaşını ne zaman alacak? Konuyla ilgili son açıklama TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’dan geldi.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası için geri sayım sürüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın çalışmaları devam ederken EYT düzenlemesinin ne zaman yürürlüğe gireceği netleşmedi. 

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 2

Konuyla ilgili geçtiğimiz haftalarda AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan EYT’nin yasalaşması için şubat ortasını işaret etmişti. Geçtiğimiz gün ise Bakan Bilgin sürece ilişkin merak edilenleri yanıtladı.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 3

Bakan Bilgin, EYT ile ilgili vatandaşlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) iletilen tüm dosyaların bir ay içinde sonuca bağlanacağını belirterek, "Cumhurbaşkanımız talimat verdi, 'Bu sorunu kökten çözün' dedi. Türkiye'nin gücü Cumhurbaşkanımızın büyük desteği ile bunları yapıyoruz" diye konuşmuştu.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 4

25 bin liralık promosyon anlaşması yapıldı 25 bin liralık promosyon anlaşması yapıldı

EYT'nin şu an Meclis'te milletvekilleri tarafından çalışıldığını anlatan Bilgin, "Milletvekillerimiz gelen taleplerle ilgili uzman arkadaşlarımızla konuşuyorlar. Komisyon aşaması ay sonunu bulabilir, ayın sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu'na gitmiş olur diye düşünüyorum. İlk aylıklar şubat ya da martta bağlanabilir" demişti.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 5

Yılmaz'dan açıklama geldi
Öte yandan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, bugün katıldığı bir yayında önemli açıklamalarda bulundu. EYT’nin önümüzdeki hafta Meclis’te tamamlanacağını düşündüğünü belirten Yılmaz, “Meclis gündeminde bunu da önümüzdeki hafta Meclis tamamlar diye tahmin ediyorum. Ondan sonra da EYT dediğimiz düzenleme gelecektir. Uzun bir zamandır Çalışma Bakanlığı’mız çalışıyor. Vedat Bey’in açıklamaları önemli. Bu ay sonunda Meclis’imize talepler ulaşır diye tahmin ediyoruz” dedi.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 6

EYT’nin en kısa sürede Meclis’e ulaşacağını belirten Başkan Yılmaz, “Kolay değil milyonlardan bahsediyoruz teknik yapıların yapılması gerekiyor. Boş yere beklenmiyor. Birtakım hazırlıklar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 7

EYT'liler maaşını ne zaman alacak?

“Şubat, mart gibi maaşlar yetişir diye tahmin ediyor arkadaşımız” diyen Yılmaz, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıklı bir şekilde iş yükünü karşılamak kolay değil. Şubat, mart gibi maaşlar yetişir diye tahmin ediyor arkadaşlarımız.  Maaşlar şubat ayına yetişebilir. Hızlı bir şekilde işlemler de tamamlanırsa neden olmasın. Şubat ya da mart diyebiliriz."

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 8

EYT yasası seçim sonrasına kalır mı?

Peki aralık ayı sonunda nihai aşamaya geldiği açıklanan EYT neden bir türlü Meclis’e sunulamıyor? Gazete Duvar'ın AK Parti kulislerinden edindiği bilgiye göre, bunun temel nedeni maliyeti! Öyle ki parti içinde “seçim sonrasına kalması” da konuşulmuş ama "Bundan geri adım seçimin seyrini değiştirir, hayal kırıklığı yaratır, seçmenin güvenini sarsar" gibi itirazlarla reddedilmiş.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 9

Şu an Çalışma ve Hazine Bakanlığı arasında çalışmaların devam ettiği, özellikle özel firmalara alt yapı çalışmaları için süre tanındığı için gecikme yaşandığı kaydediliyor. Bunlar kısa sürede sonuçlansa da hiç kimse EYT için kesin bir tarih veremiyor.

EYT'liler ilk maaşlarını ne zaman alacak? Milyonların beklediği açıklama geldi - Resim: 10