Milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde özel bankalar "promosyon" yarışına girerken, emeklilik hayali kuranların 20 bin TL promosyon hayali suya düştü.

Milyonlarca emeklilikte yaşa takılan ve ailesi Meclis'e gelen ve milletvekillerinin imzasına açılan EYT düzenlemesinin yasalaşmasını beklerken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin dün akşam yaptığı açıklamada EYT'de ilk maaşların 1 Mart'ta ödenmesi beklendiğini söylemişti.

Bakan Bilgin'den gelen "EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini bekliyoruz. Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Kamudaki EYT'liler emekli olmayacaktır. EYT'li maaşında az zam iddiası doğru değildir." açıklamayla heyecanlanan EYT'lilere kötü haber özel bankalardan geldi.

Show Haber'in haberine göre ilk etapta 2.5 milyon kişinin emekli olması beklenirken bankalar da yeni müşterileri kaçırmak istemiyor. Promosyon yarışı yaza damgasını vurmuştu, bankalar 10 bin TL'ye kadar promosyon vermişti.

Beklenti, EYT ile birlikte promosyonun 20 bin TL seviyesine çıkmasıydı ama öyle olmayacak. Kamu bankalarının yine promosyon yarışı içinde olması beklenmiyor ama özel bankalar promosyon için tarifelerini hazırlamaya başladı.

Promosyonda tavan 15 bin TL'ye kadar yükselicek. Bankalar EYT ile birlikte 7.500 ile 15.000 TL arasında promosyon verecek. İmzaya açılan düzenlemenin önümüzdeki hafta komisyona gelmesi bekleniyor.