Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT düzenlemesinin neden geciktiğine yönelik soruyu cevapladı. Bakan Bilgin, "Gizli bir şey yok, gecikme teknik nedenlerden dolayı" dedi. Bilgin, çalışmanın ay sonunda Meclis'e sevk edilebileceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Vedat Bilgin, EYT düzenlemenin gecikmesine yönelik eleştirilere de cevap verdi.

Bakan Bilgin, "Bu teknik bir çalışma. Bütün bu çalışmalar tamamlanacak, ay sonuna kadar bitecek diye düşünüyorum. Aralık ayının sonuna kadar çalışmayı bitirip Meclise götürürüz diye umuyorum, çünkü çok hızlı çalışıyoruz. Yeni değil, uzun zamandır çalışıyoruz." şeklinde konuştu. Bilgin, EYT'lilere ilişkin güncel rakamı da paylaştı. Bilgin, "Haziran rakamları 1,5 milyon demiştik. Şimdi 1,8 milyon civarı oldu. Bu rakamlar da dahil bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım." dedi.

"GECİKME TEKNİK NEDENLERDEN"

Dünkü Kabine Toplantısı sonrası sonrası gazecilere konuşan Bilgin, gecikmenin teknik nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Bakan Bilgin, "EYT çalışmamız tamamlanmadı. Çalışma bitince açıklayacağız. Gizli bir şey yok" dedi.

"EYT'DE ŞU AN RAKAM 1,8 MİLYON CİVARI"

Çalışmayı aralık ayı sonu itibariyle bitirip Meclis'e sunmayı hedeflediklerini belirten Bilgin şunları söyledi:

"Haziran rakamları 1,5 milyon demiştik. Şimdi 1,8 milyon civarı oldu. Bu rakamlar da dahil bilinen verileri değerlendirip hesabımızı ona göre yapmamız lazım. Farklı iş yerlerinde çalışmış hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış olanlar var. EYT gündeme gelince bize müracaat edenler var. Daha önce kayıtlarımızda dijital ortamda yer almayanlar dosyalarıyla geliyor inceleyip hizmet birleştirilmesi yapılıyor."

SENDİKALAŞMA İÇİN YENİ DÜZENLEME

Bilgin, iş yerlerinde sendikalaşmanın önünü açacak yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını da söyledi..

Bakan Bilgin konuyla ilgili şöye konuştu: "Biz iş kolu yönetmeliğinde bir değişiklik yapacağız. Mevcut kanunda işveren iş kolunu kendi oluşturuyor, bunu kaldırıyoruz. Yapılan işe göre bakarız, hangi iş koluna giriyorsa ona göre iş kolunu tayin ederiz. Kanun bize o yetkiyi veriyor. Sendikalaşmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız."

Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı Dar gelirli vatandaşın gözü yaşlı! Marketteki fiyat dudak uçuklattı

(Kaynak: İHA)