Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Yaşlılık Emeklilik Sistemi'nin (EYT) resmi süreci sona eriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Külliye'de EYT ile ilgili toplantı yapıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, "Yaklaşan emekliliğiyle ilgili beklentilerini karşılamak için de hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. İnşallah bu yıl bitmeden önce bu konuyu gündemden çıkarmak temennimizdir." Peki EYT çıktı mı ve şartlar nedir?

EYT ÇIKTI MI, ŞARTLARI NELER?

EYT ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmenin ardından EYT düzenlemelerine ilişkin detayları açıklaması bekleniyor.

EYT-cikti-mi-2023

PRİM SAYMAK TARİH OLUYOR!

Emeklilik yaşı (EYT) düzenlemesi sona erdi. Prim koşullarının değişmeyeceği söyleniyor. Emekliler için kurallar Ocak ayında meclise getirilecek.

Yönetmelik, 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olarak çalışan ancak yaş sınırlamasına tabi olan vatandaşları ilgilendirecek. 1999 Eylül öncesi prim koşullarının geri gelmesi bekleniyor. Buna göre, Bağkur ve Sandıklarda prim koşulları SSK'lı kadınlar için 5.000 gün, kadınlar için 7.200 gün ve erkekler için 9.000 gün olarak uygulanıyor.

Ayrıca primlerini kaçıran vatandaşlar da primlerini geri ödemek zorunda kalacak. EYT'de işverenlerin kredi garanti fonu ile destekleneceği açıklandı. Bu sayede az miktarda sigorta primi de bu şekilde tamamlanmış olacaktır.